Kümme ebatavalist seadust, kuidas oma elu ümber kujundada ja olla edukas iseenda tingimustel.

“Pärast selle raamatu lugemist hakkavad sinuga mõne kuu jooksul toimuma muutused. Võid leida, et sa ei aktsepteeri enam praeguse reaalsuse teatud tahke. Sinu suhted teistega, ametialane karjäär, eesmärgid ja uskumused – kõik need muutuvad, kui mõistad, et senised tõekspidamised ja varasemad otsused ei ole võrsunud vabast tahtest, vaid olid sinusse algusest peale programmeeritud.  See raamat kavatseb lõhustada sinu praeguse maailmavaate ning anda vahendid end ümbritseva reaalsuse muutmiseks teadvuses toimuvate kognitiivsete nihete kaudu. Kui hakkad nägema mustreid, mida see raamat avab, ei saa sa neid enam eitada. Sõltuvalt sinu maailmavaatest hakkad seda raamatut kas armastama või vihkama. See on paratamatu. Meie areng toimub vaid ebamugavuse või sisekaemuse kaudu. Kuid mitte kunagi läbi ükskõiksuse. “

Hei sõbrad! Nii lugesin poes raamatu tagant ja võtsin raamatukogust endale superlaheda mustrimurdja koju kaasa! Imeline kerge ja lõbus raamat, täis õpetlikke põnevaid näiteid, lugusid ja praktilisi harjutusi. Pealegi tean ma nüüd, mis on MEEGEL :)) ja siin on koht raamatust, mille peale autor mulle eriliselt meeldima hakkas: “Kristina ja mina seisime valiku ees. Võinuksime naasta Eestisse, tema sünnimaale, või Malaisiasse, minu sünnimaale. Eesti on imeilus maa, kuid sealsed talved on kohutavad, seega seadsime end sisse Malaisias, kuna seal on lihtsalt soojem” :)) Mõni katkend sulle  veel –

 

 
 
KUIDAS ME LAPSENA USKUMUSI KUJUNDAME
 
 
Kirjanik Shelly Lefkoe ja tema kadunud abikaasa Morty, kes lahkus meie seast just siis, kui ma seda raamatut kirjutasin, arendasid endas välja imepärase mõtlemise, kuidas uskumused meie elu mõjutavad. Ükskord küsisin Shellylt: “Kui sa annaksid lapsevanematele üheainsa soovituse, siis mis see oleks?” Ta vastas nii: “Ükskõik, mida sa oma lapsega teed, ükskõik millises olukorras, küsi endalt alati –
 
  MILLISEID USKUMUSI MU LAPS SELLEST OLUKORRAST OMANDAB?
 
Kas ta mõtleb hiljem: ma tegin pahandust ja õppisin sellest midagi head või ma olen tähtsusetu?
Selle targa nõuande harjutamiseks on palju võimalusi.
Oletame, et istud oma lastega lõunalauas ja su väike poeg pillab kahvli põrnadale. Võid öelda:”Billy, ära tee nii!” Seepeale viskab ta oma lusika takkajärele. “Billy, ma ütlesin sulle, ära tee nii! Nüüd lähed seisad kümme minutit nurgas ja mõtled järele, mida sa tegid!”
Tundub sobiv viis olukorra lahendamiseks. Sa jäid rahulikuks. Sa lihtsalt panid Billy nurka seisma. Kuid sa kaotasid võimaluse mõjutada uskumusi, mida Billy sellest juhtumist võiks kujundada. Ära unusta endalt küsida: “Millised uskumused mu laps sellest olukorrast kaasa võtab?”
Võib-olla ta pillas kahvli maha kogemata, seega, kui sa teda noomid, satub ta segadusse:”Miks sa mind ei uslada?” Ta viskab maha ka lusika, et seda uskumust kinnitada, ja täpselt nii ongi – ema saab vihaseks ja paneb ta nurka. Nüüd moodustab ta uue uskumuse:”Ema ei usalda mind ja ma käin talle närvidele!” Nurgas seistes kujundab Billy veel ühe uskumuse:”MA EI OLE MIDAGI VÄÄRT JA MUL POLE ÕIGUST VÄLJA ÖELDA, MIDA MA ARVAN.”
 
Näed siis, kuidas tähendusi loov masin täistuure üles võtab?
 
Shelly soovitus on küsida sellise juhtumi lõpus lapselt: “Billy, mis meil just praegu juhtus?  Millised järeldused sa sellest teed? Mis sa sellest õpid?”
Shelly teeb asja täiesti selgeks.
Ära küsi Billylt: “Miks sa seda tegid?”
MIKS – KÜSIMUSED suruvad lapse nurka ja asetavad kaitsepositsioonile. Esmalt tuleb meeles pidada, et laps on emotsionaalne olend, ja isegi paljud täiskasvanud ei suuda vastata, miks nad ühele või teisele emotsioonile alluvad. Teiseks on täiesti kohatu eeldada, et väike laps oleks psühholoogiliselt piisavalt taiplik, et suuta end analüüsida ja täpselt vastata, miks ta tegi seda, mida tegi.
Selle asemel esita talle MIS-küsimusi. “Billy, mis juhtus, et sa lusika maha viskasid?” See võimaldab tal endasse vaadata ja aru pidada. Ta võib vastata: “Viskasin, sest ma arvasin, et sa ei kuula mind!” Mis-küsimused võimaldavad sul probleemi juurteni jõuda ja midagi ette võtta, et see kiiremini lahendada.
MIKS on alati seotud tähendusega ja tähendus on alati kujundatud – vaimne konstruktsioon suhtelise tõe maailmas. Isegi kui Billy teadis, miks ta lusika maha viskas, ei ole see teadmine teda võimestav. 
Seega soovitab Shelly kokkuvõttes, et kui sa lapsega toimunud episoodi lõpetad ja päevaga edasi lähed, küsi endalt: ” Mida mu laps just praegu sellest juhtumist järeldas?” Kas talle jäi tunne, et “ma olen võitja” või “ma olen kaotaja?” “Ma tegin vea ja õppisin midagi uut?” või “Ma olen kõlupea!”
Isegi siis, kui sul lapsi ei ole, kehtib sama põhimõte ka igas muus suhtluses. Kujutle vaid kõiki neid ohtlikke uskumusi, mida sa võid maailma kohta omandada isegi siis, kui sind ümbritsevad inimesed on heatahtlikud, rääkimata sellest, mis toimub, kui nende kavatsused pole alati kõige paremad.
 
*
 

NELI MEELESEISUNDIT

 

Suhtu kohesesse õnnetundesse ja tulevikuvisiooni kui kahte komponenti, mida võib segada, kuid mis peavad olema tasakaalus. Liiga palju üht või teist viib tasakaalutusse ja seab elule piirangud. Sõltuvalt sellest, kuidas need on igal eluhetkel kombineeritud, võime olla neljas erinevas meeleseisundis.
 
1. Negatiivne spiraal.
Selles seisundis pole sa olevikus õnnelik ja sul puudub ka tulevikuvisioon. Kuna nautimisväärset ja millegi ootamist napib, on see eluteel kehv koht, ja kahtleata mitte selline, kus sa tahaksid palju aega veeta. Selles seisundis viibdes langeb inimene sageli depressiooni. 
 
2. Praeguse reaalsuse lõks
See seisund tundub suurepärane, sest sa oled olevikus õnnelik.  Aeg-ajalt selles seisundis viibimises ei ole midagi hullu – näiteks siis, kui elad läbi imelist kogemust või oled puhkusel. Kuid pea meeles, et õnnetunne üksinda võib olla petlik. Õnnelikuks võib saada ka kanepit suitsetades. Kuid pikaajaline õnn ja rahulolu tulevad millestki enamast – vajadusest panustada, areneda ja teha mõtestatud asju.  Kuigi see oleks annab sulle ajutise õnnetunde, ei küüni see pikaajalise rahuldustundeni. 
 
3. Stress ja ärevus
See on seisund, milles ma olin neil aastatel, kui rableesin oma firma ülesehtamise nimel. Selles seisundis viibivad paljud ettevõtjad, nagu ka paljud ametialasest karjäärist juhinduvad inimesed. Siin võivad sul olla küll suured eesmärgid, kuid sinu õnnetunne on nendega tihedalt seotud, Sa ootad, et sõlmida järgmine suur tehing, kolida sellesse uude kontorisse, saavutada see järgmine kasumimäär – ja alles siis tähistad. Suurelt mõtlemine ja tahtmine korda saata suuri asju on oivaline, kuid see ei ole optimaalne seisund, kui pead oma õnnetunnet sedamööda edasi lükkama. Kui sa teed kõvasti tööd, kuid asjad ei edene, või kui tunned, et sul on palju anda, kuid sa ei jõua ikkagi soovitud punkti, võid olla sellesse seisundisse aheldatud.
 
4. Reaalsuse painutamine
See on ideaalne seisund, kui sa oled õnnelikus olevikus ja säilitad samal ajal innustava tulevikuvisiooni. Sinu visioon viib sind edasi, kuid õnnetunne on olemas ka siin ja praegu – hoolimata sellest, et sa pole oma visiooni veel ellu viinud.  Selles seisundis olles tunnetad arengut ja heameelt. Selle väärtus on teekond ise, aga ka sihtkohta jõudmine. Selle seisundiga kaasneb uvitav tähelepanek: sageli tekib sul tunne, nagu seisaks kogu universumi jõud sinu seljataga. Nimeta seda, kuidas soovid, kuid sa hakkad tundma, et sul veab igas asjas. Õiged võimalused, ideed ja inimesed tunduvad sind enda poole tõmbavat. Nagu oleks õnn kütus raketile, mis sind sinu visiooni poole viib.
 
*
 
MEEGLI DEFINITSIOON:
 
Meegel on mõttetu reegel,
mille me võtame omaks,
et oma arusaamu maailmast lihtsustada.
 
*
 

Head lugemist ja rõõmsat uskumuste murdmist!