browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Nõustamine = kuulamine + tunnetus

Põnev värk, eks?

Misasi see vaimne nõustamine on? Mind pani see väljend kohe pikaks ajaks endasse ja veel kaugemalegi vaatama. Ka otsima. Vaimne nõustamine. Mida ma nõustan? Vaimu? Sinu suurt, üllast ja kõiketeadvat Vaimu…? Mina… Mina, kes ma isegi muhvigi ei tea!

Lahe eks… 😀

Kui ma sinu vaimu ei nõusta, misasja ma teen siis…? Ma kuulan sind. Ma näen su komistuskive, sest ma ju ise ka komistan ja kukun.  Ma näen ja tunnetan sinu vaatenurki. Sellepärast, et mul endal on ka oma vaatenurgad. Aga kui me kokku saame ja teineteisele neid nurki tutvustame, siis see aitab meid mõlemaid. Sind ja mind ka. Ma tunnetan sind. Ja ma jagan sulle ausalt, mida ma tunnen. Ma andsin endale lubaduse, et ma ei ilusta enam asju, ja ma saan sinust aru, kui ausus lööb sul kopsu üle maksa. Mina ju tean. Minuga koos võid sa kõik välja valada, kõik on lubatud. Võid karjuda, sõimata, nutta, naerda…kõike! Sellepärast, et ma olen teine sina – ma teen ju sedasama, olles sulle peegliks. Võib-olla sa lihtsalt pole endast paljusid külgi veel näinudki, või sa lihtsalt ei tunnista neid? Ja tead – sul on kõiges õigus! On alati olnud ja jääb alati olema! Kas pole hea teada? 🙂

Mina ei ole Väike Nõid Bloxbergi mäelt. Ma ei kanalda midagi. Sina oled see, kes kanaldama hakkab. Iseennast. Ma vaid kuulan sind. Ja vastan sulle. Aga see olen ainult mina. Tee katse. Seisa püsti. Kujuta ette, et sinu ees on loengusaal 500 kuulajaga. Ja kui sa oled oma probleemi nüüd teadvustunult ja kõva häälega teatavaks teinud, siis mis toimub? Alates esimesest reast kõik järjest tõusevad püsti ja annavad sulle nõu. Kasvõi ühe lausega. Mis sa arvad, kas kõigil on üks ja seesama nõuanne? 🙂 Ma usun et ükski ei kordu. Miks? Sest kõigil on asjaga oma kogemus. Minevikukogemus.

Ja nii tekibki suletud ring. Tuiatakse minevikku. Koguaeg. Tagasi ja tagasi. Lapsepõlve. Otsima mingeid hirmsaid vanemate vigu…aga sa oled ju nõus, et ükskõik kui jama olukord ka polnud, su vanemad andsid endast alati parima. Mida sa siis sealt otsid? Mis vigu? Kelle vigu? Miks?

Tsurkides pidevalt minevikus, ei ole võimalik elada siin ja praegu.

Niiet minu reaalsuses ei ole vaimne nõustamine võimalik. Me saame koos kokku puutuda sinu kogemuste ja vaatenurkadega asjast – sind huvitavast küsimusest, me saame vaadata erinevaid vaatenurki, me saame õppida olema kohal, siin ja praegu. Me saame õppida oma keha kuulama, õppida olema keskmes, kolima peast südamesse jnjne.

Inimesed kardavad seda. Olemist siin ja praegu. Sest siis kaob kõik see, mis nad on. Seni, kui sul on see hirm, on keeruline kogeda kohalolu. Mitte võimatu. Vaid keeruline, sest sa lendad minevikku ja tulevikku tagasi või siis lihtsalt tuulad nende vahet. Olemata kohal. Aga kui sa oled kohal, siis on siin kõik, mis on.

ja nii ongi. Hulluta oma mõistust. Paki ta asjad ja hakaku kolima. Südamesse. On aeg! ja kui hakkama ei saa, siis helista mulle või kirjuta. Küll me midagi välja mõtleme. Aga kui sul on selline ekslik arvamus, et ma sinu eest midagi ära teen, siis sa eksid. Kui sul on vanast ikka totaalselt siiber, siis meie kohtumine muudab su elus nii mõndagi, aga et see muutus saaks olema su elus teatud määral uueks stardipakuks ja püsiv, siis tuleb sul endal tööle hakata. Iseendaga. Ma ei saa sinu eest seda teha, aga ma saan anda nõu, olla toeks ja aidata igal moel.  Ja äärmiselt ekslik on arvamus, et kord sellele muutuste teele astudes on kõik lust ja lillepidu. Kaugel sellest! Ees on kõik mis on – sügavaimad kuristikud kui sa aimatagi oskad ja kõrgeimad taevad, kui unistustes oled osanud unistadagi…

Pea alati meeles – MIDA KÕRGEMALE TÕUSED, SEDA SÜGAVAM PUHASTUS. 

Andes endale loa muutuda – sel teel olles ei saa endale lubada laiskust, minnalaskmist või mugavust. Rool on ju sinu käes. Koos vastutusega. (Ja juba esimesed kurvis saad sa kogeda, et turvavööd ei eksisteerigi)