Leidsin selle FB ja oli nii eluterve ja positiivne lugemine, et soovin siingi jagada. Loodetavasti võib, aga kui mitte, siis andku autor julgelt märku – võtan maha. Ma ise lisaksin siia veel ühe hea võimaluse stressi maandamiseks – pane mängima oma lemmikmusa ja tantsi end stressist vabaks. Aga oskate veel midagi lisada, kuidas pingest vabanete? Kirjutage: tiina.liimandi@gmail.com / Tiina 🙂
Kiirelt ja tõhusalt paanikast vabaks: 13 kummalist võtet, kuidas pinge ja stressiga toime tulla
Said teate, mis sul maa jalge all värisema pani. Süda peksab, käed värisevad, kurgus on klomp. Selle kõigega tuleb kuidagiviisi toime tulla kohe praegu, et siis pärastpoole oma elu taas korda seada.
1. Näitleja meetod. Lase oma kehal hulluks minna
Leia omaette nurk. Sea taimer 7 minutiks tööle. Heida vaibale või diivanile. Kujutle, et sinu vasak jalg on hulluks läinud, elab sinust eraldi, liigub kaootiliselt ja tõmbleb, nagu talle meeldib. Nüüd aga hakkas ka parem jalg omas rütmis liikuma. Seejärel haaras hullus nii vasaku kui parema käe, nüüd aga tantsivad ristluud ja lõpuks liigub kogu keha nii, nagu ise tahab. Lülita mõistus välja ja anna oma hullule kehale vabadus. Kellahelina peale hüppa püsti. Seisa rahulikult, jalad koos, tõsta käed pea kohale ja taasta oma hingamine.
Kaootilised liigutused vähendavad ärevust, annavad võimaluse vabaneda hirmust ning vabastavad lihased pingest. Kummalisel kombel lisavad ka jõudu — keha on valmis tegutsema.
2. Kõrvulukustav meetod. Karju
Kasulikum on karjuda värskes õhus — metsas või mere ääres. Aga võib ka oma autos parkimisplatsil või siis korteris, kui uks on lukku pandud. Karju ja urise tigedalt, pidurdamatult ning häbenemata. Nagu emalõvi. 3-4 minutit järjest, lühikeste pausidega. Mida valjem kisa, seda kasulikum. Proovi ja sa imestad, kui efektiivne selline lihtne meetod on.
Kisa on füsioloogiline reaktsioon stressile. Seda kasutavad ohu korral inimesed ja loomad. Karjumine annab võimaluse vabaneda liigsetest emotsioonidest, mis takistavad tegutsemast. Nii on võimalik keskenduda ja lahingusse tormata. Erinevalt nutust, mis teeb nõrgaks, annab küll kergendust, kuid mitte jõudu.
3. Kirjanduslik meetod. Loe valjusti
Vali raamat, mis vastab sinu meeleolule. Kõige parem oleks luuleraamat. Luule on rütmiline, täis tundeid ja assotsiatsioone. Loe valjusti ja ilmekalt umbes 10 minutit.
See meetod sunnib tööle aju selle osa, mis tegeleb parasjagu juhtunuga. Ning rasked mõtted kaovad iseenesest, sest su aju tegeleb millegi muuga. Lisaks kõigele rahustab meid meie endi hääle kõla.
4. Energiat kulutav meetod. Jookse mööda treppi üles ja alla
Ürita kasvõi pool minutit üles ja alla joosta.
Nii saad maksimaalse koormuse minimaalse ajaga ja sinu närvirakud saavad kiiresti lisa hapnikku. Samal ajal lased auru välja ning põletad üleliigset adrenaliini. Ja juba sa ei tahagi enam kedagi maha lüüa.
5. Jooga. Säilita tasakaalu ja vaata midagi ilusat
Seisa vasakul jalal, parem on põlvest kõverdatud ja kõrvale viidud nii, et tald on vastu vasaku reie sisekülge. Käed tõsta üles ja peopesad suru kokku. Seisa puu-asendis vähemalt 3 minutit. Vaata midagi eredat ja ilusat. Näiteks lilli vaasis või lihtsalt aknast välja — seal on taevas ja avarus. Kas ei tule välja? Ürita niikaua, kuni õnnestub.
Selline tasakaalu hoidev poos on osa meditatsioonist. Sinu aju on täielikult sellele keskendunud — kukkuda ju ei tohi! Ning su enesekontroll taastub. Tähtis moment on tähelepanu koondamine millelegi ilusale. See aitab hoida tasakaalu ning väljuda ärevuse seisundist.
6. Aristokraatlik meetod. Siruta selga
Kui kuulsid midagi ebameeldivat, võta eeskuju inglise aristokraatidelt: tõsta lõug kõrgele üles ning siruta selg. Jälgi oma kehahoiakut ning suru maha instinktiivne soov lasta pea norgu ja selg kühmu.
Uhkeldav kehahoid alandab seljalihaste pinget ning samaga ei lase valul tekkida. See tõstab ka enesehinnangut. Ja üldse, sirgel seljal murede koorem ei püsi, libiseb lihtsalt maha. Kui energia liigub vabalt mööda sirget selgroogu, on see füüsilise ja vaimse harmoonia pant.
7. Lihtsamast lihtsam meetod. Joo palju vett
Vanaaegsetes romaanides tuuakse kangelannale, kes just äsja kuulis hirmsat uudist ,alati klaasitäis vett. Ärritunud mudilasele antakse pudelist vett juua. Ja õige kah. Stressi ajal on tarvis palju juua. Keeda endale mitu korda päevas piparmündi- või muud taimeteed. Hoia joogivee pudel alati käepärast.
Nii tekib sul tunne, otsekui jooksid ja neelaksid alla kõik ebameeldivused. Sa seedid need ning nad ei kahjusta sind enam.
8. Lapsepõlvest pärit meetod. Söö ära vaniljejäätis.
Tee seda aeglaselt ja naudinguga.
Külm rahustab, magus piima maitse viib su muretusse lapsepõlve. Vanilje aroom aga tekitab kaitstuse tunde. Ning suhkur muutub kiiresti puhtaks energiaks sinu närvirakkudele.
9. Hiina konstruktiivne meetod. Tõsta asju ümber
Feng Shui spetsialistid soovitavad tugeva stressi puhul tõsta kodus või tööl ümber 27 asja. Liiguta mööblit, tõsta ümber toolid, leia asjadele teised kohad. Mida tugevam stress, seda massiivsemad peaksid ümbertõstetavad esemed olema.
See energiavoog, mis on sind nüüd vallanud, muudab suunda ja tormab edu poole. Psühholoogid väidavad veel, et kui tõstad ümber esemeid välismaailmas, siis toimuvad muutused ka sinu sisemuses. Sul tekivad uued nägemused keerulise olukorra suhtes. Kaose asemele tulevad kord, loogika ja terve mõtlemine.
10. Eemale ebameeldivast. Tunne hirmu
Suurepärane võte ühest stressist vabanemiseks, on leida enda jaoks teine. Valik on suur: vaata õudusfilmi, mine jääkülma duši alla, suundu lõbustusparki ning sõida Ameerika mägedel … Lõpuks võid ju ennast ka valusasti näpistada.
Igasugune stress tekitab erutust peaajus. Niipea, kui tekib uus tugev ärritaja, võtab see endale osa eelmise energiast. Tekib uus kolle, eelmise aktiivsus aga väheneb.
11. Ülendatuse meetod. Vaata maailma kõrgustest
Kas kõik on tõepoolest nii halb? Roni siis kõrgele torni või mäkke, vaata 12. korruse rõdult alla. Vaata maailma. Ning kõik su mured tunduvad kohe ebaolulistena, inimesed on aga kui väikesed putukad. Kasuks tuleb mägedesse minek. Eriti siis, kui stressi on tekitanud olukord, mida muuta ei saa. Ning millega ei saa ka leppida — lahutus või kaotus.
Ütleme ju sageli mõnele hädas olevale sõbrale: „Ole sellest üle!“ Vaadata maailmale ülevalt alla on suurepärane viis unustada ebameeldivused. Üks põhjustest alpinismiga tegelemiseks on mitte üksnes enda proovile panemine, vaid ka vabanemine stressides ja muredest. Ülevalt paistavad need võõrastena, ning kõik probleemid lahenevad kergemini ja kiiremini.
12. Võlumeetod. Vabanemine aroomide abil
Leia kauplusest kvaliteetne aroomiõli. Mitte see, mida oled alati ostnud, vaid see, mis sind just täna võlub. Sule silmad ja hinga mõne minuti jooksul selle aroomi sisse. Luba oma kujutlusvõimel lennata ning joonista mõtteis pilte, mis on lõhnaga seotud. Seejärel pane paberile kõik, mida tundsid ja nägid. Tunded ja pildid võivad olla meeldivad, aga ka eemaletõukavad, ning seegi on loomulik. Korda oma tegevust kord päevas mitu päeva järjest. Nii on võimalik, et leiad sellel mini-meditatsiooni hetkel oma probleemile lahenduse.
Aroomide kaudu võime end edule häälestada, puhastume ning vabaneme negatiivsetest tunnetest.
13. Mõistlik meetod. Kogu kokku informatsioon ning õpi midagi uut
Stressi puhul piinab meid kõige sagedamini teadmatus ning sellega kaasnev hirm. Mida rohkem me teame, seda vähem kardame. Mis ka ei juhtuks, ürita võimalikult rohkem teada saada sind piinavast olukorrast, inimestest, kes on sellega seotud, ning probleemi lahendamise võimalustest. Helista, kirjuta, otsi, küsitle ja loe.
Kui paned tööle oma aju, otsid infot ning õpid midagi uut, siis ei ole sul enam ei jõudu ega ka aega oma tormiliste üleelamiste jaoks. Info saamise protsess aitab kustutada mured ning neutraliseerib suurepäraselt hirmu.
Allikas: Lilit, august 2016