Tere, head sõbrad! Kopin siia Kalju tekste Facebookist ja kirjutan pealkirja järgi kuupäeva, siis on alati kohe näha, kui midagi uut lisandub. Teen seda nendele sõpradele, kel ei ole FB kontot, aga tahaksid midagi asjalikku lugeda. Siin see on. Mulle väga meeldib Kalju lähenemine teemadele. Eluterve ja ilma keerutamata. Otse ja omadega. Kaua siis võib endale lasta jahuda. Ma ei tunnista enam gurusid. Mul on palju tarku sõpru. Ma ei järgi enam ühtegi “vaimset õpetust”, mu keha ja vaim on mu ainsad õpetajad. Olen kogenud, et kui jätsin teiste kuulamise, teiste nõuanded, hakkasid mu enda asjad paremini voolama. Lastes lahti (minu jaoks) vale, hakkasid elus paratamatult juhtuma (minu jaoks) õiged asjad. Isegi kui mulle enne näis, et vale on õige ja vastupidi. See oli minupoolne nägemus ja õppetund, mis oli vaja selgeks saada. Pealegi – miski pole MITTE KUNAGI kunagi nii nagu see paistab, ega eksisteeri mingit lõplikkust. Maailm on rõõmsaid lollusemustreid täis, mida hommikust õhtuni tambitakse. Peske hambaid igakord peale sööki, jooge liitrite kaupa ainult vett, sööge ainult puu ja juurvilju, naised- kasutage ainult tampoone, sööge toidulisandeid, ostke lapsele jõuluks uus ipad, kasutage käimiskeppe … jnejne. Ma võin näida täiega paranoiline (aga häppi sealjuures) kuid mulle näib, et vuristavatas reklaamtekstis – TÄHELEPANU, TEGEMIST ON RAVIMIGA, ENNE TARVITAMIST LUGEGE TÄHELEPANELIKULT… on sees mingi kood – mu keha ei taha seda jampsi kuulata. Vahel oleks kaval järgida ka natuke “Kevade” klassikat – mitte võtta kõike, vaid pool, minna sammsammult rahulikult uuele üle, tunnetada oma keha ja olemist. Ma läksin hooga kord üle smuutidele ja värskele, lihtsalt armastan seda iga kevad, aga tulemus ei olnud mulle ok, keerasin keha täiega pekki ja pidin kuid vaeva nägema, et taas kõik korda saada. Minu keha on minu keha, ta ei ole reklaam ega kirjanduslik soovitus. Kunagi andis Jasmuheen hea nõuande, mida kaua kasutasin, aga vahepeal paraku unustasin, sest uusi teadmisi tuli pidevalt peale. See tavaliselt juhtubki siis, kui vaimne tass täiega üle ajab, ahmitakse uusi teadmisi, aga elus neid ei kasutata. See teeb sama välja, kui tikkida ristpistes lillekesi kondoomile –  ei mingit tolku, aga mediteerivat tegevust jagub. Jasmuheen soovitas olla elus pendel. See oli lihtne – kõigud kas ette või tahapoole, vastuseks siis ei või jaa. Kui seda praktiseerida, jääb üsna varsti ära kõikumine. Kui oled oma vaimenergiaga üks, siis sa lihtsalt TEAD. Ei ole enam vaja abivahendeid. Ei ole vaja soovitajaid. Lihtsalt on enda teadmine ja kõik. See on paganama hea tunne! Aga ma pikemalt ei lobise, vaid olge lahked – siin mõned Kalju Paldise lood ja soovitused teile kogemiseks. Tunnetage oma keha, kuidas ta juba lugedes teile aimu annab… /Tiina/

***

Jalanõud… /31.august/

 

Plastiktallaga, kummi ja muu sarnase tallaga jooksu,kõnni,linna jalatsid on inimesele jalale küllaltki koormavad. Eriti kui kanname neid terve päeva või seal kus on pinnakate tehniline jne. meie jalad ei saa ühendust loodusliku maapinna energiaga. Lihtsamat keelelist väljendit kasutades maa ühendus puudub Meie keha on elektromagnetväljaline mehhanism. Elektrilisi impulsse toodavad veri ja lihased, mis omavahel kokku puutudes tekitavad lihtsamas keeles positiivse sädeluse ja see juba annab signaale närvi impulssidele jne. Kuid peale meie keha on ka looduses need toetavad sageduslikud impulsid olemas, kuid järjest rohkem neid erinevaid elektromagnetilisi signaale lisandub juurde, veel erinevad aparatuuride helilised kiirgused, autodest tekivad metallilised signaalid, uitmagnet väljaliste impulside näol jne..

Lisaks on meie keha kaetud suuremalt jaolt tehnilisest materjalist kehakatetega ja veel hullem on ta takistuse vähendamiseks liibutud keha vastu tihedalt jne.. Mis siis keha ja meie füüsis peab hakkama teatud aja tagant tegema – vastu võitlema selle üleliigse elektromagnetilise impulside tekete vastu? Kuidas ta seda saaks endast maha laadida? Mitte kuidagi. Ühendus loodusliku maaga puudub-plastikust ja muust tehnilised materjalid seda ei saa lubada… Nüüd siis oma tegevuse juures osa kehast peab tegelema mitte nautlemisega, aga üleliigse koormusest lahti saamisega.


 Sama teema on ka meie töökohad, kus me kanname jalatseid, millega samuti ühendus põranda pinnaga puudub. Aga me ju teame oma kontoreid – masinad, masinad, lõputu klaasi pind ja keha pidevalt üle koormatud.
Maandust või loomulikku ühendust saame ainult looduslikest jalatsi materjalidest, kus alustallaks on nahaline materjal. Mõelge sellele. Või siis sportimise ajal proovida teatud aja tagant puudutada mõlema käega puid või muid looduses leiduvaid oksakesi. Või joosta teatud ajal paljajalu kui ilmastik lubab ja maapind on jalgadele sõbralik. Ärge unustage, et Aafrika maailma parimad jooksjad jooksevad suuremalt jaolt just paljajalu….

 

***

Looduslikud rituaalid…/30.august/

 

Kõik looduslikud rituaalid, kus inimene oma puhta ja heasoovliku sündmsutega soovib häid mõtteid on maagilise tundelise ruumi tähendusega.  Täiskuu mõju on üks osa sellest. Siis teatakse, et kuu on valiv mõtete ja tegude ees. Tema alles hakkab oma keharuumi koguma uusi kogemuslikke tegevusi. Kui inimenegi on ülevas olekus, siis ka tema emotsionaalne maailm tahaks midagi uut – meelepärast mõttetoitu ja häid soove elumuutusteks.

NII KA KUU SELLEL AJAL ON UUES AJASTU KUJUNEMISE TSÜKLIS, KUS TEMA TOIDUAHELAS ON VAIMSED RIKASTAVAD SÕNUMID JA SOOVID. UUE RUUMI SISEMUSSE VÕTAB VASTU VAID HÄID HEASOOVLIKKE SÕNUMEID, SEE ON NAGU VAIMNE TOIT, MIS AITAB LÄBIDA ÜHE TSÜKLI TEMA ELUTÖÖST.

Siis saabki inimene ka oma häälesiste soovidega anda nii head elumõtteid ja soovlike teadmisi endale ja ka kuu saab sellest tegevusest positiivset impulssi. Koostöös toimivadki head tsüklilised võnked, mida soovib üks saab teine ka sellest kasu ja jagab tagasi oma tunnetega seda. Me ju pole palju mõelnud, et loodusmaagial on kõik olemas – nii toiduenergiad, mis meie vaimset ja füüsilist keha toidavad oma energeetiliste elementide kaudu, kui ka vaimsed ja heasoovlikud teadmised, mida saame oma arenguks kasutada..


Julgus nüüd suhelda koostöös toimivadki asjad lihtsalt ja loomulikult ime väel. Kuid üks kuldne ausus reegel on ka selliste riituste juures. Saame soovida täpselt seda osa, mida me hetkel elus vajame. Suuri plaanilisi soove ette saates me tahame elus ette ruttamisega  ära otsustada. Kuigi soovime, aga pole valmis ja ei ole veel õige ajahetk selle teostamiseks. Võtaks inimteadvus ka selle kogemuse tõeks ,et iga asi õigel ajal – ja saavutus saab siis ka õige suunitluse mõistmise. Kuid tahame ikka seda, mida hetkel isegi teostada või kanda ei jõua. Elaks loodusteadvuse järgi üks päev korraga ja üks tegu sellega kaasnevalt samuti. Siis ka asjad toimiksid nii!

 

***

 

Järelhüüe Vigala Sassile… /22.august/

 

Järelhüüe minu poolt meie Eestimaaa hinge kehastusele VIGALA SASSILE: Hinge muusikal on mitmevaatuslik etendus. Kui üks osa lõpeb, eesriide vaikselt sulgub… Uue hetke loomisel tõuseb eesriie, et olla valmis uuteks teadmatuste ja üllatavate õpetlike kogemuste lavastamisel. Siis on oodata uut osa, kus stsenaarium kirjutatakse esitluse ajal ja tegevus toimub oleviku suunitlusi silma pidades…

Kui sulgub lõplikult see muusikal, teame, et viimased helid saadavad suurte kummarduste najal ära ühe ilusa ja targa õpetaja siit ajastu hetkest.

Järgi jääb publiku mõtlev ja igatsev pilk. Kindlasti sooviks publikum veel midagi kuulata selle lahkunud tegelase poolt…

Aga kas saame nõuda seda, mida esitaja ei soovinud? Tema ju oli andnud kõik oma väärikuse ja selle õppetunni tasemel siinses ajas ja ruumis.

Lihtsalt lahkume pigem rõõmuga saalist… laseme esitlejal mõnuleda ja puhata sellest elu toimetustest, et ta saaks pöörduda tagasi uutele muusikalide esitlustele…

 

Head teed, Sass!

 

 

***

Ajalool on oma jälg… /21 august/

 

Jah, ajalool on oma jälg ja jätnud ajaaloolise mälestustele mineviku sündmuslikud tegevuse jäljed. Kahjuks tihti seisavad need majad tühjad, aga miks? Neile küsimustele on raske ühes hinnangut anda. Minu 15 aastane kogemus ütleb seda: On olemas üks põhiline teema, mida tihti tänapäevane mõistlik mõte eirab. Selleks on ajaloolise asukoha informatsiooniline mälu. Sellist sõnastust on raske koheselt mõista. Meie nimetame seda veel ka müüriliseks mäluks. Kus kõik inimtegevused – olgu nad füüsiliste või vaimsete tegevustega kaasatud teguviisid – jätavad maha silmale nähtamatu informatsioonilise teguri. Iga teguviisil oma energeetiline jälg ja ta salvestub ruumi väljalisse alasse.

 Isegi kui ehitis on sellest koha väljast eemaldatud, siis ikkagi jääb ta sinna õhustikku. Mineviku tegevused jäävad ootama oma tegevuse kustutamist. Me eemaldame teatud sündmuse füüsilised tagajärjed – esemed, pidudest jäänud ülejäägid, vanad dokumendid ja kõike muud, mis selles kohaväljas kasutame. Kuid vaimne nähtamatu teguviisiline jälg, vestlused, teguviisist mis seotud kehalise toiminguga jne. Samuti esemete ka energeetiline maatriks (kujund selle eseme algset olemusest) aga jääb sinna kohavälja alles. Samuti kui lammutame ehitise sisemised vaheseinad ja muud takistused. Kuid õhuvool ja muu on harjunud liikuma sellel tasapinnal ja liigubki edasi, sest tema nn  omanäoline õhuvool on rajatises leidnud oma tee ja toimetab ikkagi selle programmi järgi edasi ega muuda oma loomuliku õhulist suuna ( mitmeid kordi kontrollitud ja tõestatud – õhuvoolud mäletavad ainult vanasuunalist liikumist). Rääkimata inimeste tegevuste olemusest ja nende kordumist ka hilisemal ajal. Isegi mitmesaja aastased mälud seisavad seal ootel, et alustad taas sarnast sündmust, kui sinna ajaruumi siseneb inimene.

Ajalooline mälu teab, et selle sündmuse käivitaja oli inimene ja uues ajas inimene juhitakse nähtamatul moel suuremalt jaolt samale teguviisile….

Sellepärast mineviku info eemaldamine kohaväljast oleks alati vajalik, ennem ehitise renoveerimist. Selle kohta, kuidas sellist riitusliku toimingut läbi viia, leiate lisateavet minu kodulehelt: www.energoaman.ee alapealkirja alt energoinfo/ruumide energeetiline puhastus/. Vaadake, tehke sellised tegevused ära ja te saavutate hea suhte selle kohavälja ja tänane hetketegevus toimib sujuvamalt.

 

***

 

Ravimtaim su kodus… /19.august/

 

Iga hingelise teadvuse koju toomine on suur pühaduslik elamus. Sellepärast põhjalikult, ennem kui teostame seda tseremooniat, vaatame üle suhte oma või pere ja selle korjatava taime vahel. See tähendab ennem tema korjet, teate saatmist taimsele teadvusele. Teadvustame, missugune soovlik suhe jääks meie kahe hingelise maailma vahele. Vestlus missugust teostust saab pakkuda see taim meie keha teadvuse tasandil. Andes talle südamliku soovi, et ta aitaks teostada meie elu terveksolemise teadvuse tasandit. Tema ühe looduse väe märgusõna olla terve rõõmus ja teadlik oma ilusa olemusega ümbritsevale elukeskkonnale. Tema vägevus, ilu ja muud omadused toetavad teisi elulisi liike siin maailmas.

 

Just terveksolemise, aga mitte selleks, et ta meid ainult raviks. Selle sõnumiga me muudame teooria, et vajame ainult ravi toetavaid taimi.

 


Kuid kui vajamegi raviks, siis samuti enne lõikamist tervendava väe-loitsulise sõnumi andmine taime teadvusele. Siis alles teostada korje. Korjata suure austuse ja südamliku tundega, et taime teadlikus säilitaks oma uhkuse ka meie kodus… Siis meie teadvus ja selle taimse väe teadvus on juba ühises andmelises ruumis ja toimub kaudne tervenemise protsess. Isegi võib öelda taim valvab, et saaksime olla terved, ilma teda tarvitamata. Selleks võikski väikese pundi kokku panna erinevatest taimedest koos kogu tema tervikuga. Alates õiest,varrest kuni juurteni ja asetada ta köögis au kohale . Ajapikku piserdada talle vee auru. See kindlustab nende elu elamise meie ajalises ruumis. Kui koht vale, siis hakkab see taimekimp korjama tolmu, siis kindlasti tõstke ümber. Taime maagia meie koduväes tervendab ka oma olemusega meie kodu ja töö ruume!

 

***

 

Unistad mälu turgutavast imerohust?…/18.august/

 

Unistad mälu turgutavast imerohust? Vaata, kuidas omandada supermälu.

Kes meist ei unistaks sessiajal, pingelisel tööperioodil või autovõtmeid taga otsides mälu turgutavast imerohust? Kahjuks ei leidu imepilli, mille abil hoobilt supermälu omandada. Aju saab kosutada hoopis lihtsamalt – õigesti toitudes.

Meditsiinidoktor Mihkel Zilmer tõdeb Vikerraadios peetud normaalse toitumise loengusarjas, et tuleks “lõpetada pidev söömisalane tõmblemine” ning et “inimeste kõige suurem probleem on, et ei julgeta enam midagi süüa”. Näiteks kui mõni tervisesait tuleks lagedale arvamusega, et punapead ei tohiks tomateid süüa, hakkaksid seda värvi juuste kandjad seostama tomateid nii oma luumurdude, peavalu kui ka ülekaaluga ning viskaksid selle “surmasaadiku” kärmelt oma menüüst välja. Need nn tervisetõed sünnitavad lisaks anorektikutele ja buliimikutele üha enam ortorektikuid, kes iga kord, kui midagi suhu pistavad, muretsevad, kas nende “unikaalne” keha üldse tohiks neid toitaineid tarbida. Need, kes juba pikemat aega mitmekesiselt süüa peljanud ja seetõttu kehva mälu üle kurdavad, peaksid meelde tuletama lihtsad tõed toitainete kohta. Nii nagu bioloogiaõpetaja koolis kuulutas: “Olgu me kõhnemat või priskemat sorti, naiste- või meesterahvad, meie kehad vajavad ühesuguseid toitaineid.”

Esimesse rühma kuuluvad makrotoitained: süsivesikud, valgud, rasvad ja vesi. Teise moodustavad mikrotoitained: vitamiinid ja mineraalained. Just mikro- ja makrotoitainetest sünteesitakse organismis keemilisi aineid, sealhulgas neuromediaatoreid. Viimased juhivad biokeemilisi protsesse, mille käigus ajurakud üksteisele infot edastavad: seda protsessi nimetamegi mõtlemiseks.
Selle asemel, et kurnata aju pidevalt mõtetega, mida ajutegevuse ergutamiseks suhu pista ja mida mitte, ürita hoopis mitmekesiselt süüa. Doktor Zilmeri sõnul ei tohiks menüüst välja jätta ühtki toitainet, sest toidu piiramine on ka vaimsete võimete piiramine.

Tere, süsivesik!
Kõigi LCHF (Low Carb High Fat) ja Atkinsi dieedi fännide kurvastuseks on süsivesikud meie aju kütus ning aju energeetilised vajadused rahuldatakse pea täies mahus just süsivesikute (glükoosi) arvel. Toitumisspetsialist Mai Maseri sõnul ei kogu aju energiat, vaid kulutab seda pidevalt närvirakkudevaheliseks suhtlemiseks ja sõnumite edastamiseks. Kui sina bioloogiatunnist poppi tegid ja toitumisteadmisi pigem netist ammutad, tutvu tervisesaidil WebMD avaldatud uurimusega, mille kohaselt olid oma menüüs süsivesikuid vähendanud osavõtjate mälutesti tulemused märgatavalt kehvemad kui katsejänestel, kes süsivesikute tarbimist ei piiranud.
Nii et jooksuga kööki kartuleid ja porgandeid koorima ning magustoiduks serveeri süsivesikutest pakatavaid marju-puuvilju. Ära unusta, et lisaks glükoosile ammutavad meie keha ja aju energiat ka kiudainetest, mistõttu ei tee paha võtta juurde ka viil täisteraleiba ning taldrikule peotäis herneid, ube ja läätsesid poetada.

 

Hõissa, rasvad!
Nagu pidev rasvase toidu söömine, põhjustab ka rasvavaene toitumine tasapisi suuri probleeme, nendib doktor Zilmer. Aju ja mälu seisukohast on olulised oomega-6- ja oomega-3-rasvhapped. Pittsburghi ülikooli teadlaste korraldatud uuring, mis hõlmas 18–25aastaseid noori, näitas selgelt, et katsealuste mälu paranes tunduvalt, kui nad tarvitasid rohkem oomega-3-rasvhappeid.
Nii et mine kalale! Või püüa supermarketist mõni priskem lõhe. Kes aga õlisid armastab, võib oma mõtlemisvahendit turgutada ka kala-, lina-, kibuvitsa-, oliivi-, makadaamia- või mandliõliga.
Veel üks äärmiselt tähtis närvirakkude toitaine, mis soodustab mälu- ja keskendumisprotsesse, on letsitiin. Igasugune dieeditamine võib letsitiini moodustamist vähendada. Proviisor Liivi Allika sõnul võiks kõikide õppurite eksamieelsete turgutavate preparaatide üks koostisosi olla letsitiin, mida leidub sojaubades ja munades. Sojaletsitiini saab ka toidulisandina apteegist.

 

Varusta end valkudega!
Valgud on keha põhiline ehitusmaterjal, millest on “valmistatud” ka ajukoed. Valgud koosnevad 20 aminohappest, millest üheksat ei oska keha ise toota ja mille peame ammutama toidust. Inimene on segatoiduline ja et kõik asendamatud aminohapped kätte saada, on soovitatav tarbida nii loomseid kui ka taimseid valke. Head loomsed valguallikad on piimatooted, munad ja liha. Taimsete valkude seas võiks kindel koht olla seentel, pähklitel, ubadel, hernestel ja sojatoodetel.
Valgurikas toit on vajalik ka ülalmainitud neuromediaatorite seisukohast. Toitumisspetsialist Mai Maser toob välja kolm neuromediaatorit, mida võib tinglikult nimetada “aju toiduks”. Esiteks atsetüülkoliin, mida sünteesitakse munakollastest, maksast, sojaubadest, kalast, piimast, juustust ja köögiviljadest saadud ainetest. Teiseks dopamiin, mida meie organism loob nii loomsete kui ka taimsete valkude kaasabil, ning kolmandaks serotoniin, mille sünteesile aitavad kaasa süsivesikuterikkaid toiduaineid, nagu makaronid, kartul, teraviljatooted, leib ja köögiviljad.

 

Võta toidust vitamiine!
Vitamiinid kaitsevad inimese psüühikat ja stimuleerivad aju. Livestrong.com kuulutab, et aju vajab nii B-grupi, C-, D- kui ka E-vitamiini. Näiteks on vitamiin B12 seotud teatud kemikaalide sünteesiga ajus ning uuringust selgus, et selle vaeguse all kannatanud üle 60aastased jäid nii mälutestide, seoste loomise, vastamise kiiruse kui ka tähelepanu koondamise vallas alla eksperimendis osalenud eakaaslastele, kes B12 vaeguse käes ei kannatanud. Vitamiin B12 on pigem loomse päritoluga, seda leidub näiteks mereandides (rannakarpides, austrites), kalades, siseelundites (maksas, neerudes), verivorstis, piimatoodetes, munades ja lihas.
Ajukoe arenguks on samuti vajalik B-gruppi kuuluv vitamiin nimega foolhape (vitamiin B9). Parimad foolhappe allikad on lehtköögiviljad, kaunviljad, lillkapsas, mustad sõstrad ja tsitruselised.
Tõhusa ajutegevuse seisukohast on olulised ka D- ja C- vitamiin, ning E-vitamiinil on oluline panus aju efektiivsel toimimisel ja Alzheimeri tõve ning dementsuse riski vähendamisel. E-vitamiini leidub maisis, pähklites, nisuidudes, erinevates seemnetes ja oliivides.

 

Manusta mineraale toidust eelkõige
Aju vajab üheksat põhilist mineraalainet: rauda, magneesiumi, fosforit, mangaani, naatriumi, kaaliumi, kaltsiumi, tsinki ja boori. Mineraalaineterikas toit annab ajule maksimaalse jõu ning hoiab sind heas tujus, erksa ja taiplikuna. USA põllumajandusministeeriumi kodulehe andmete kohaselt võib kestev rauapuudus vähendada keskendumisvõimet ja madal tsingitase organismis viia mälulünkadeni.
See ei tähenda, et õppurid peaksid tormama apteeki raua- ja tsingirikkaid toidulisandeid ostma. Mitmekesise toiduga, kus tähtsal kohal on leib, piimasaadused, liha ja kala, aed- ja puuviljad, on päevane mineraalainetevajadus kaetud.

 

Ära unusta vett!
Vesi on kõige aluseks, see on nii toitainete lahusti kui ka transportija. Psychology Today kaasautor doktor Joshua Gowin kirjeldab, et ajurakkudes peab valitsema vee ja erinevate elementide vaheline tasakaal. Liigne veekaotus kahandab ajurakkude efektiivsust, mistõttu on meil janusena raskem keskenduda. Veepuudusel võib olla halb mõju nii lühi- kui ka pikaajalisele mälule. Dr Gowin väidab, et vedelikutarbimine mõjutab meie aritmeetilisi võimeid. Näiteks ei suuda vedelikupuuduse all kannatavad inimesed hommikuti õigesti arvestada, kas nad äratuskella 15 minutit edasi lükates jõuavad õigel ajal tööle või mitte.
Seega on aju abimeesteks nii süsivesikud, rasvad, valgud, vitamiinid, mineraalained kui ka vesi. Kui artiklit lugedes juba unustada jõudsid, millest just juttu oli, tuletan veel kord meelde, et intellektuaalseid võimeid, mis sünnitavad viljakaid tulemusi töörindel ja koolipingis, ei paranda mitte unikaalsed dieedid ega eriline toitumisalane käitumine,erinevate manustavate lisa ainete(toidulisandite) üleliigne tarbimine. Nende tarbimine peaks olema minimaliseeritud koguses vaid normaalne tervislik söömine, mida vürtsitavad värske õhk, positiivne meeleolu ja piisav uni.

 

***

 

Olen riigitöötajale tööandja…/17.august/

 

Mina olen riigi töötajale tööandja. Aga praeguses hetkes see toimib vastupidi. Mina olen ammu kasutanud ühte seaduse punkti, kus riigi ametnik peab tulema Minu juurde. Miks? Sest lahendatava probleem või põhjus asub minuga seotud alas, aga mitte seal, kus ametnik istub. See ruum, kus tema asub, on antud talle kasutuseks, kus ta oma vara ja muud saab hoida. Aga ei ole mitte see ala, kus ta saab probleeme lahendada. Nii et soovitan kõigile teile –  kutsuge ametnik sinna, kus asub põhjus, olenemata tema iseloomust. Oma kabinetis ta seda ei saa teha. Seadus näeb ette, et ametnik on teenindaja ja peab teenindama põhjuse algkohas.

 

Astume vastu lollustele, mis riigiametnikud on enda mugavuste jaoks loonud!

 

 

***

Kehakaal… / 14.august/

 

Parim viis kehakaalu kaotamiseks on toitumisharjumuste jälgimine ja treening, kuid kuna kaasajal on inimestel nii palju tegemist, siis kipub aega trennitegemiseks nappima. Sestap mõeldaksegi välja igasuguseid muid nippe, kuidas kehakaalu normis hoida. Väidetavalt on üks selline võimalus kaalu langetamiseks juua jooki, mis sisaldab sidrunit, mett ja kaneeli.

Koostisosad:

Poole sidruni mahl
2 supilusikatäit mett
1 supilusikatäis kaneeli
250 ml vett

Võimalusel kasuta filtreeritud vett ja mahedalt toodetud sidruneid, mett ja kaneeli. Pane kõik ained suurde kaussi. Keeda vesi, lase sel jahtuda ja lisa kaussi. Sega ning joo kohe. Parim aeg joogi joomiseks on hommikul kohe pärast ärkamist või õhtul enne magamajäämist. Eriti hästi mõjub jook tühja kõhu peale.

Allikas: The Mirror Post

***

/Tiina: Olen teinud ühe sidruniga ja mitte ainult kaal ei lange, vaid nahk, juuksed, küüned saavad korda, õgardlus kaob, magusaisu väheneb ikka päris kõvasti, pluss veel hoolitsus maksa eest! Üks klaas kohe peale ärkamist leige veega, teine õhtul enne magamaminekut. Lisan vahel ka chilli või gayanne pipart või tüki ingverit ja tihti ka head rafineerimata oliivõli või avokaadoõli – oleneb keha soovist, aastaajast ja jumalteabmillest veel. Kui selline kokteil ära juua ja sisu ära süüa, ei vaja mingit näksimist, olemine on kerge. Energia on kerge. Ei tee seda koguaeg, paari päeva kaupa – just nii nagu keha vajab. Kui ikka hommikul jook vastu hakkab, siis valin kohvi. Ja ei mingit südametunnistusepiinu, et kohvi on kahjulik või NII PEAB, sest keegi kuskil ütles, et nii on kasulik!!! Iga keha on erinev ja igale kehale on tema valik kasulik. Tuleb vaid õppida kuulama oma keha, et mõista tema valikuid ja mitte kuulata teiste kehasid, mind ammugi mitte, sest see on vaid minu keha kogemus ja minu keha valik. Olge kehasoovidest teadlikud. Olge terved! Tiina/

 

/Kalju: See on hea retsept! Esiteks: Sidrun on kiuline ja tema aluselised ja muud elava energiaga ained liiguvad just keha sisemusse siirete tasandil. Teiseks mesi: Mesi on aga nektraline ja tema toetab oma vajalikke taimsete tolmukeste kaasaabil meie organismi pealmist osa. Kolmandaks: Kaneel on mõeldud just eetertasandile. Sest kaneeli eeterlikud energiad toniseerivad närvi ruumilist tasandit. Neljandaks: Vesi juhib kõik need vedelikused energiad meie keha sisemuse kõige kaugemasse sisemusse raku tasandile. Kindlasti soovitan ennem tarbimist panna käed ümber selle anuma ja anda käte kaudu tervendav sõnum juurde. Võib ka lausetega suunata seda väge kehasse. Vesi võtab kõik meie soovlikud sõnumid vastu. Olge mõnusad! Kalju/

 
***

 

 

JAGAGE SEDA TARKUST!

Ma saadan selliseid artikleid, selleks et põrmustada neid absurdseid müüte toidulisanditest!

ELAV TOIT JA ELAVA ENERGIA RAVIM ON MINU SÕNUMLIK LOOSUNG!

 

 Elutark

Värsked aed- ja puuviljad toimivad seedeorganeis luuana. Mida tugevamat värvi on aed- ja puuviljad, seda rohkem sisaldavad need antioksüdante. Kõik tumerohelised aedviljad ja taimed sisaldavad ohtralt klorofülli. Eestimaine superpuhastaja ja vitamiinipomm on karulauk. Õun on suurepärane keha puhastaja toksiinidest ja mürkidest. Need ja paljud teised tarkused on kirjas Egle Koppeli raamatus „Maksa puhastamine taimetoiduga“.

Ei ole olemas ühte imetoitu, mis aitaks maksa puhastada ja tema töövõimet parandada.

Maks vajab puhastumiseks palju erinevaid toitaineid – vitamiine, mineraale, ensüüme, fütotoitaineid-flavonoide, karotenoide, klorofülli, antioksüdante,kiudaineid ning häid rasvu nagu oomega-3 ning asendamatuid aminohappeid. Olulised on kõik B-grupi vitamiinid, C- ja E-vitamiin, seleen, väävel, A-vitamiin, Q10, tsink, letsitiin, metioniin, arginiin ja glutatioon.

Kiudained

Kiudained on kasulikud soolte tööle, aidates vältida põletike ja hemorroidide teket, soodustades kasulike bakterite arengut. Kiudainerikka toidu söömise tulemusena väheneb ülemäärane kolesteroolisisaldus veres, langeb kõrgenenud veresuhkru tase, kiireneb toksiliste ainete väljutamine soolest, väheneb kõhukinnisuse tekke oht ja paraneb seedimine.

Kiudaineid leidub vaid taimsetes toiduainetes – juur- ja puuviljades, marjades, täisterades, pähklites, seemnetes, ubades ja hernestes.

Värsked aed- ja puuviljad on puhastava toimega ja sisaldavad kiudaineid, mis toimivad seedeorganeis luuana. Oluline on taimi süüa koos koorte ja seemnetega. Mahlad kiudaineid ei sisalda.

Kiudained jagunevad vees lahustuvateks ja vees lahustumatuteks. Organism vajab mõlemaid, sest neil on erinevad funktsioonid. Vees lahustuvaks kiudaineks on näiteks pektiin, mis kuulub enamiku taimsete kudede koostisesse ja seda leidub ohtralt puu-, kaun- ja teraviljades.

Vees lahustuvad kiudained vähendavad glükoosi adsorbtsiooni peensooles ja langetavad vere kolesteroolitaset. Lahustuvad kiudained aeglustavad glükoosi imendumist ja seetõttu tõuseb vere glükoosisisaldus aeglasemalt.

Vees lahustumatud kiudained on näiteks hemitselluloos ja tselluloos, mida on rikkalikult täisteratoodetes ja aedviljades. Tselluloos on taime rakukesta komponent, mida inimene seedida ei suuda. Tselluloos suurendab toidukördi mahtu ja kiirendab selle edasiliikumist peensooles ning soodustab lima eritumist jämesooles. Lahustumatud kiudained seovad rohkesti vett ja tekitavad täiskõhutunnet, ergutades soolestiku motoorikat.

Tuleb aga meeles pidada, et liigne ja pikaajaline kiudainete tarbimine (üle 40 g päevas) seob lisaks jääkainetele ka organismile vajalikke mineraalaineid raskesti lahustuvatesse ühenditesse ja takistab niimoodi nende imendumist organismis.

Antioksüdandid

Tuntumad antioksüdandid on C-, A- ja E-vitamiinid, karotenoidid, flavonoidid, ubikinoonid (vitamiin Q10), seleen, mangaan, glutatioon ja tsink.

Antioksüdandid aitavad võidelda vabade radikaalidega, hoides ära rakukahjustusi ja kaitstes maksa oksüdatiivse stressi eest. Glutatioon on võimas antioksüdant, mida võib leida kõikidest inimkeha rakkudest ja tema ülesanne on kaitsta maksa rakke vabade radikaalide eest. Suurimates kogustes toodetakse ja ladustatakse glutatiooni maksas, kus see leiab kasutust kahjulike ühendite detoksifitseerimisel.

Koeensüüm Q10 ehk ubikinoon-10 on organismis esinev ensüüm, mis toimib antioksüdandina, osaledes raku energiatootmise protsessis. Q10 on rasvlahustuv vitamiinisarnane aine, mida sünteesitakse atsetüülkoensüüm A abil maksas. Taimses toidus leidub seda sojaubades ja spinatis. Toidu kaudu saadakse erinevaid ubikinoone. Maksas muudetakse kõik toiduga saadud ubikinoonid Q10 vormi. Maks on Q10 põhidepoo.

Kui antioksüdantide tase kehas on madal, on kogu puhastusprotsess häiritud. Mida tugevamat värvi aed- ja puuviljad, seda antioksüdantiderikkamad nad on. Antioksüdandid tugevdavad vastastikku üksteise toimet, mistõttu on oluline, et organism saaks neid kõiki.

Oluline on tarbida vikerkaarevärvi aed- ja puuvilju nagu porgand, spargel, peet, kaalikas,kõrvits, maguskartul, kapsas, brokoli, paprika, baklažaan, seller, kurk, tomat, porru, mustikas, vaarikas, maasikas, must sõstar, apelsin, õun, pirn, ploom, ananass, mango, aprikoos, viinamari, melon, arbuus jne.

Klorofüll

Klorofüll toetab maksa optimaalset tööd ja selle puhastumist.

Kõik tumerohelised aedviljad ja taimed sisaldavad ohtralt klorofülli – pigmenti, mis annab neile rohelise värvuse. Head klorofülliallikad on võilille lehed, nõges, naat, rukola, koriander, basiilik, petersell, rooma lehtsalat, kale, spargel, brokoli, spinat, rosmariin, till, karulauk ja kuuseokkad.

Tumerohelised taimed sisaldavad kogu nn Mendelejevi tabelit. Nad on rikkad ka vitamiinide, mineraalide ja antioksüdantide poolest. Roheliste lehttaimede mõrkjas maitse ergutab sapinõristust ja aitab maksa puhastada kahjulikest ainetest. Taimed seovad endaga päikeseenergiat, seega võib klorofülli kutsuda ka päikeseenergia füüsiliseks vormiks.

Klorofülli nimetatakse ka taimede vereks, sest selle molekulaarne struktuur ja keemiline koostis on sarnased inimese verega. Seetõttu sobib klorofüll hästi rauavaeguse korral, kuna sisaldab palju rauda ja tõstab hemoglobiini taset. Tänu vitamiinide ja mineraalide rohkusele aitab klorofüll puhastada verd ja muuta meie keha aluselisemaks.

Meie oma eestimaine superpuhastaja ja varakevadine vitamiinipomm on karulauk, mis sisaldab ohtralt C-vitamiini, eeterlikke õlisid ja klorofülli. Karulauk on sarnaselt küüslauguga organismi puhastava toimega, aidates rohke tarbimise korral organismil vabaneda nii pärmseenest kui ka ussnugilistest. Toiduks sobib terve taim, ka õied, kõige kasulikum on seda tarvitada toorelt, näiteks lisada salatisse ja pestodesse. NB! Ei sobi maohaavandite puhul.

Aed- ja puuviljad ning marjad

Aed- ja puuvilju ning marju on tervise korrastajate ja keha puhastajatena kasutatud aastatuhandeid.

Nad sisaldvad elusaid ensüüme, kiudaineid, looduslikke antibakteriaalseid aineid ning fütotoitaineid ja antioksüdante.

Enamik värskeid puu- ja köögivilju, rohelised taimed, marjad, idandid ja võrsed tekitavad kehas ka aluselist jääki, mis on puhastumisel väga oluline. Vitamiinide rohkuse tõttu tõstavad need toonust ja tugevdavad immuunsust. On leitud, et paljudes taimedes sisalduvad ained ennetavad maksakahjustusi ning aitavad kaasa maksa tervenemis- ja uuenemisprotsessile.

Aedviljad

Eriti hästi sobivad maksapuhastuse ajal menüüsse kapsalised nagu brokoli, lillkapsas ja rooskapsas. Kõik kapsalised on väga head C-vitamiini ja foolhappe, kaltsiumi, väävli ja kroomi allikad. Kapsalistes rikkalikult leiduvad glükosinolaadid on väävlit sisaldavad ühendid, millest on tingitud ka nende kibedapoolne maitse. Väävel on mineraal, mida vajavad maksa detoksifikatsiooni kaks teed – sulfoksüdatsioon ja sulfatsioon. Seetõttu parandavad kõik kapsalised ka keha puhastumisvõimet.

Punapeet on suurepärane maksa puhastaja tänu rikkalikule kiudaine pektiini sisaldusele. Peedid sisaldavad veel naatriumi, kaaliumi, magneesiumi, joodi, rauda, valku, rasva, antioksüdante, C-, B1-,B2-, P- ja PP-vitamiine, foolhapet ning betaiini, mis reguleerib koliini teket ja parandab sellega maksa ainevahetust. Suure rauasisalduse tõttu on see suurepärane toit aneemia korral.

Peeti võib süüa küpsetatuna, aga eriti kasulik on just toores peet. Tugeva toime tõttu tuleks seda süüa korraga väikestes kogustes. Toorest peeti saab riivida salatitesse või juua mahlana, eriti hästi sobib peet koos porgandiga.

Porgandi söömist soovitatakse südame- ja veresoonkonna-, maksa- ja neeruhaigetele. Kergelt lahtistava toime tõttu saab porgandimahlaga leevendada kõhukinnisust ja hemorroide. Porgand on rikas A-vitamiini eelvitamiini karotiini poolest, lisaks sisaldavad porgandid rikkalikult kiudaineid, antioksüdante ja mineraalaineid.

Lisa maksapuhastuse perioodil oma menüüsse tooreid või aurutatud porgandeid.

Spargel on tõhus organismi puhastaja, mis on rikas valkude, mineraalainetest raua, seleeni, kaaliumi, naatriumi ja fosfori poolest. Sparglis on foolhapet, veeslahustuvat vitamiini S-metüülmetioniini ning C-, A- ja B-vitamiine. Spargel on ka klorofülli ja glutatiooni rikas. On leitud, et ta kaitseb maksa rakke alkoholikahjustuse eest.

Spargel võib olla kasulik ka C-hepatiidi korral.

Puuviljad

Puuviljad on looduslikud maiustused, mis sisaldavad hulgaliselt vitamiine, kiudaineid ja osaliselt mineraalaineid ning ensüüme, abistavad seedimisel, puhastavad ja jahutavad organismi.

Väga oluline on süüa puuvilju alati enne söögikorda, iseseisva toidukorrana või vahepalana.

Puuviljad on kõige kiiremini seeduv toiduainete grupp. Nende söömine peale „rasket“ einet või isegi samal ajal jätab kiiresti seeduvad puuviljad teise toidu „kukile“ roiskuma ja käärima, tekitades halvalõhnalisi gaase.

Õunas leidub meile vajalikke vitamiine, mineraale ja antioksüdante. Rahvameditsiinis ei olegi praktiliselt haigust või seisundit, mida õun ei leevendaks.

Õun on ka suurepärane keha puhastaja toksiinidest ja mürkidest. Õunad sisaldavad pektiini, mis langetab veresuhkru ja halva kolesterooli taset, aitavad kõhuprobleemide korral ning mõjuvad hästi seedimisele ja maksale. Õunas leiduv tselluloos kergendab soolestiku tegevust. Lisaks leidub õunas ka rohkesti kaaliumi ning C-vitamiini.

Sidrun toimib organismi puhastavalt, pH-d tasakaalustavalt ja diureetiliselt, aidates vähendada põletikku ja viia kehast välja haigust tekitavaid toksiine ja baktereid. Sidrunimahl aitab puhastada verd, leevendab seedehäireid ja vähendab kõhukinnisust, eemaldab kehast mürke, kiirendab seedimist ning vähendab lima. Sidrun mõjub hästi ka rasvmaksa korral, aidates kaitsta maksa kahjustuste eest. Sidrun sisaldab rikkalikult C- ja B-vitamiine, kaltsiumi ja rauda. Puhastusperioodil on hea abivahend juua hommikuti ära klaas toasooja vett, kuhu on pigistatud umbes poole sidruni mahl.

Greip aitab aeglustada maksapuhastuse I faasi ja kiirendada II faasi, kiirendades ka rasvade põletamist ja mõjudes soodsalt rasvmaksa puhul. Greibis leidub ohtralt C-vitamiini ja kiudainet pektiini.

Greibiseemne ekstrakt aitab tõsta immuunsust ja võidelda bakterite ja seentega. Ettevaatust! Greibis leiduvad ained võivad võimendada või nõrgendada mõningate ravimite toimet.

Marjad

Marjad on äärmiselt maksasõbralik, kõrge väärtusega toit ja ravim. Kõik marjad, eriti metsamarjad on väga rikkad fütotoitainete, antioksüdantide, B- ja C-vitamiinide ja mineraalide poolest. Näiteks metsmaasikad ja vaarikad on kõrge C-vitamiini- ja rauasisaldusega. Metsmustikad sisaldavad suures koguses antioksüdante ja parkaineid, mis tõkestavad infektsiooni põhjustavate bakterite elutegevust ja on eriti sobilikud maksahaiguste korral.

On leitud, et mustikate regulaarne tarbimine aitab ennetada maksavähki haigestumast ja pidurdada maksavähi kasvu.

Seega on eriti oluline süüa maksapuhastuse perioodil iga päev vähemalt üks peotäis või isu järgi erinevaid marju nagu mustikas, maasikas, vaarikas, astelpaju, jõhvikas, must sõstar, aroonia jne. Sobivad ka sügavkülmutatud, kuid ilma lisatud suhkruta marjad.

Maitsetaimed

Maksa aitavad kaitsta mitmesugused maitsetaimed, näiteks till, köömne seemned, küüslauk, sibul, ingver, kurkum, paprika ja Cayenne’i pipar.

Ingveril on märkimisväärne põletikuvastane toime ja positiivne mõju seedimisele. Ingver on nagu naturaalne ravim, mis stimuleerib seedetegevust, leevendab spasme, aidates kõhukrampide ja kõhulahtisuse puhul ning parandab toitainete omastamist. Ingver toetab maksa ja kogu keha puhastumist. Ingver aitab maksa kaitsta ka parasiitide ja degeneratsiooni eest ning võib aidata mittealkohoolse rasvmaksa korral.

Kurkum on ingveri sugulane. Kurkumi keedetud, kuivatatud ja pulbriks peenestatud kollane juur kuulub karripulbri koostisesse ja seda kasutatakse eriti laialdaselt India köögis. Kurkumit peetakse ajurveeda meditsiinis kõikvõimsaks ravimiks, millest on kasu väga mitmesuguste probleemide puhul – igapäevaselt profülaktilise vahendina haiguste ennetamisel, aga ka paljude haiguste, näiteks kõhuprobleemide, liigesehaiguste, artriidi, vähi, ishiase, parasiitide, maksahaiguste, nakkuste, haavade, silmapõletiku, köha, hemorroidide, aneemia ja akne ravis. Kurkum toetab maksa detoksifikatsiooni ja võitleb oksüdatiivse stressi vastu.

Küüslauk sisaldab rikkalikult väävlit, seleeni ja allitsiini, mis aitavad kaasa maksapuhastusele. Tal on ka parasiitide ja põletike vastane ning immuunsust turgutav toime.

Head rasvad

Rasvu on keha normaalseks toimimiseks väga vaja ja neid tuleb ka maksapuhastuse ajal tarbida, aga nendega ei tohiks liialdada, sest neid on vaja üsna väikestes kogustes. 2500 kcal päevase energiavajaduse juures on soovitatav päevane rasvade hulk 70–85 grammi. Rasvad koosnevad erinevatest rasvhapetest.

Oluline on neid tarbida ka õiges vahekorras, enam-vähem kõiki võrdselt ehk 10% päevasest toiduenergiast.

Küllastunud rasvhapped leiduvad enamasti loomses toidus, aga ka kookose- ja palmiõlis.

Monoküllastumata rasvhappeid ehk oomega 9 rasvhappeid sisaldavad oliivõli, seesamiõli, mandliõli, pähklid ja avokaado.

Polüküllastumata rasvhappeid oomega-3 ja oomega-6 nimetatakse asendamatuteks, sest neid ei suuda inimese organism ise sünteesida ja seega peab neid saama toiduga.

Oomega-3 – lina, tudra, rapsi, kanepi ja chia seemned ja nendest tehtud õlid, vähemal määral leidub ka kreeka pähklites, avokaados ja kõrvitsaseemnetes ning rasvases kalas.

Oomega 6 – pähklid, päevalille-, soja- ja maisiõli ning teraviljaga toidetud loomade liha.

Seemned, pähklid ja avokaado on head mono- ja polüküllastumata rasvhapete allikad, olles maksale vähem kahjulikud kui küllastatud rasvhapped loomsest toidust ega sisalda koesterooli.

Seemned ja pähklid sisaldavad lisaks ka palju olulisi aminohappeid, vitamiine ja mineraalaineid. Pähklite ja seemnete leotamine kergendab nende seedimist ja toitained imenduvad paremini. Õlidest tuleks eelistada rafineerimata õlisid. Hästi taluvad kuumust kookos- ja palmiõli, lühiajalist kuumutamist keskmisel kuumusel talub ka oliiviõli.

Avokaado on suurepärane antioksüdant, sisaldades palju A-, K-, C- , B5- ja E-vitamiine, monoküllastumata rasvhappeid, oomega-3 rasvhappeid ja oleiinhapet, mis erinevalt teistest rasvhapetest ei tõsta, vaid reguleerib vere kolesteroolitaset ja aitab leevendada põletikke.

Avokaado on ka väga head glutatiooniallikas, aidates kehal detoksifikatsiooniks vajalikku glutatiooni toota. Pekanipähklid, sarapuupähklid, mandlid, kookospähklid ja Kreeka pähklid on rikkad antioksüdantide, rasvhapete ja glutatiooni poolest. Nad on ka head valgu ja mineraalide allikad. Näiteks mandlid sisaldavad palju magneesiumi, E-vitamiini ja seleeni.

Kreeka pähklid, eriti mustad Kreeka pähklid sisaldavad organismis lämmastikoksiidi tootvat aminohapet arginiini, mis aitab maksal ammoniaaki kahjutustada. Pekanipähkleid aga võib kutsuda „maitsvaks relvaks” rasvmaksa vastu.

Oomega-3 rasvhapped. Tänapäeval on toidus kõige suurem puudus just oomega-3 rasvhapetest, seetõttu tuleks nende tarbimist suurendada. Oomega-3 rasvhapetel on põletiku- ja vähivastane toime ning see aitab kaitsta ka maksa. Oomega- 3 ja oomega-6 suhe võiks olla 1 : 2-le, tänapäeva toitumisega on see aga paigast nihkunud 1 : 20-le.

Oomega-3 rasvhapetest moodustab normaalse tervisega keha ise edasi EPA- ja DHA-happeid (eikosapentaeenhape ja dokosaheksaeenhape), valmiskujul on need olemas kalades – lõhes, makrellis ja heeringas. Seetõttu on asendamatute rasvhapete allikana pikka aega soovitatud süüa rasvast kala ja kalaõli. Aga kuna kalade kõrge saastetase muudab nende väärtuslikkuse küsitavaks, siis on heaks alternatiiviks just taimsed rasvhapete allikad.

Linaseemned on meile eestlastele nn kodune ja soodne supertoit, mis on üks parematest oomega-3 rasvhapete allikatest, sisaldades veel A- ja E-vitamiine, kiudaineid ja antioksüdante. Nad vähendavad vere kolesteroolisisaldust, parandavad veresoonte kahjustusi, tõstavad immuunsust, aitavad kaitsa maksa põletike eest ja on kasulikud veel paljude teiste terviseprobleemide puhul.

Linaseemnete kiudained aitavad ka seedimist korras hoida, eriti head on need kõhukinnisuse puhul.Oomega-3 rasvhapped oksüdeeruvad kuumuses.

Selle protsessi käigus tekivad toksilised oksüdatsiooniproduktid, mistõttu ei sobi külmpressitud linaõli ega ka linaseemned kuumutamiseks. Õli tuleb säilitada jahedas ja valguse eest kaitstud kohas,avatuna säilib see kuni kaks kuud. Aegunud või valesti säilitatud linaõli ei tohi tarvitada. Poest ei tasu osta linajahu, kuna see on oomega-3 vaene mass, mis on õli pressimisest järele jäänud. Kõige kindlam on jahvatada ise linaseemned näiteks kohviveskis ja värskelt tarvitada.

Täisteratooted

Täisteratooted sisaldavad rohkesti süsivesikuid, valke ja kiudaineid, aga ka B- ja E-vitamiine, mineraalaineid nagu tsink ja seleen, antioksüdante ja taimset päritolu östrogeene. Töötlemata teravili on veresuhkru tasakaalustaja. Valges, rafineeritud jahus lähevad head omadused aga teravilja töötlemise tõttu kaduma.

Kuigi täisteratooted, sealhulgas ka nisu on iseenesest väärtuslik toiduaine, on probleem selles, et seda tarbitakse liiga palju. Eestlased tarbivad lisaks nisule ka rukist, aga ka see sisaldab raskesti seeditavat gluteeni. Seepärast oleks hea jätta gluteeni sisaldavad teraviljad puhastusprotsessi ajal menüüst välja, et anda oma kehale puhkust ja süüa vahelduse mõttes gluteenivabu teravilju.

Teraviljavalk gluteen on tuntud peensoole haiguste ja allergia põhjustajana ning võib olla raske seedida, kui seda iga päev ohtralt tarbida. Gluteeni sisaldavad nisu, rukis, oder ja ka kaer, kui seda ei ole just kasvatatud ja käsitletud gluteeni sisaldavatest teraviljadest eraldi. Gluteenivabad on riis, tatar, kinoa, hirss ja amarant.

On kasulik teada, et meie oma kohalikus, Eestis kasvatatud toortatras sisalduvad peaegu kõik eluks vajaminevad ained, sealhulgas ka asendamatud aminohapped ehk valgud. Tatravalgud on hästi seeditavad ja kõrge kvaliteediga, sisaldades kõiki kaheksat asendamatut aminohapet, olles eriti sobiv taimetoitlastele ja heaks valguallikaks maksapuhastuse ajal.

Tatar on rikas veel B-grupi vitamiinide poolest, samuti on ta heaks raua, kaltsiumi, magneesiumi, tsingi ja kaaliumi allikaks. Tatras on palju kiudaineid ning vähe kaloreid ja rasva. Tatar sisaldab antioksüdante, mis aitavad vedeldada verd ja kaitsevad lipoproteiine oksüdatsiooni eest. Tatra söömine aitab langetada kolesteroolitaset veres ja hoiab vererõhu normaalsena, soodustab seedimist ja mõjub üldse tervendavalt, aitab ravida kõhunäärme-, soolestiku- ja maohaigusi ning kõhukinnisust.

Kaunviljad

Herneid, läätsi ja ube on palju erinevaid sorte: sojaoad, aedoad, mungoad; kikerherned ja aedherned; punased, rohelised ja pruunid läätsed. Nad on taimsed valguallikad, sisaldades enamikku asendamatuid aminohappeid. Kombineerides kaun- ja teravilju, saab kätte kõik kaheksa asendamatut aminohapet, mida meie keha ise sünteesida ei suuda.

Seega annavad nad ka maksa puhastumiseks vajalikke valke. Kaunviljad on ka kiudainete, mineraalide ja vitamiinide rohked. Mineraalainetest sisaldavad nad eriti rauda, kaaliumi, fosforit, mangaani ja magneesiumi. Vitamiinidest leidub kaunviljades foolhappeid ja B-vitamiine. Maksa jaoks oluliste ainete hulgas on kaunviljades veel ka metioniini ja arginiini. Soodsa biokeemilise koostise tõttu on kaunviljade toiduks tarvitamine kasulik väga mitmesuguste tervisehäirete, nagu näiteks spasmide, kõrgvererõhktõve ja suhkruhaiguse, kasvajate ning maksa-, neeru- ja põiehaiguste puhul.

Kuid tuleb meeles pidada, et paljud kaunviljad, näiteks sojauba ja aeduba ehk Türgi uba sisaldavad toksilisi aineid, mistõttu neid ei tohi süüa toorelt.

Kaunvilju tuleks enne keetmist mõni tund leotada, kuna kaunviljades esineb ka antitoitaineid (fütaadid) ja puhitust tekitavaid ühendeid, oligosahhariide.

Oligosahhariidide hulka kaunviljades saab märkimisväärselt vähendada neid korralikult keetes või idandades. Enne eelnevalt leotatud (olenevalt kaunvilja sordist mõnest tunnist kuni 12 tunnini) ubade keetmist koori ära leotamisvee pinnale tõusnud ubade kestad, vala ära leotamisvedelik ja loputa ube puhta veega. Kuna kaunviljad on tugev toit, siis puhastusperioodil tuleb neid süüa mõõdukalt.

Kui sinu toidulaual pole varem kaunvilju olnud, siis kõhupuhituse vältimiseks lisa esialgu neid menüüsse vähehaaval.

Idandid

Idandid aitavad kehal puhastuda, viia organismist välja jääkprodukte, mürke, liigset kolesterooli, mitteorgaanilisi ja teisi kahjulikke aineid. Idude toiteväärtus on seemne omast mitu korda kõrgem, sest toodetakse juurde vitamiine, ensüüme ja hormoonide eelühendeid. Samuti lõhustuvad ja muutuvad selle protsessi käigus paljud süsivesikud, rasvad ja valgud, mistõttu organismil on neid märksa kergem omastada. Idandites leidub D- ja K-vitamiine, karotenoide ning mineraalaineid: kaaliumi, magneesiumi, kaltsiumi, naatriumi, tsinki, koobaltit, väävlit, räni, rauda jt.

Idandamisel tekib juurde asendamatuid aminohappeid ja küllastumata rasvhappeid, samuti suureneb E- ja B-grupi vitamiinide hulk. Idandamiseks sobivad päevalille, lutserni ehk alf-alfa, brokoli, kressi, redise, kurgi, kõrvitsa, tatra, seesami või peedi seemned. Kõige pehmema maitsega ning kergemini idandatavad on lutsern ja munguba. Maksapuhastuse ajal võiks idusid süüa iga päev vähemalt ühe peotäie või ka rohkem, kui isu on.

Egle Koppel „Maksa puhastamine taimetoiduga. 10 päeva toitumiskava ja retseptid maksa puhastamiseks ja kaalulangetamiseks“, kirjastus Cum Laude 2015
/Elutark/

 

***

 

INIMENE ON VÕTNUD /13.august/

 

Aga inimene on võtnud üle looduse teadlikuse – anda kõigile elavale ise toit, mis hoiab meid elus selles universumi aja ruumis. Loodus ju selleks on, et anda meile need vajaminevad ained. Kas ikka inimene on nii üliteadlik kõigest? Kas inimene peab olema targem, kui terviklik loodus? Kas ta saab olla targem?

Katsetada võib enda, aga mitte kõigi inimeste peal. Osadele ta aitab, aga mitte kõigile.
Hirm tuleb nahka, mida nende pulbrite abil kõike ei lubata. Küsimus: miks siis need levitajad ise ei näita oma tulemusi? Ilma prilliteta olekut, head kuulmist, saledat keha jne..

Absurd. Aga teistele soovitavad? Miks?

 

***

 

ELULE SUUNATUD / 11.august

 

Elule suunatud tõeotsingud on ahvatlenud inimese arengusse palju kannatlikke otsusi. Kuid tõde pole sellist kohustust inimesele määranud. Selle on loonud kellegi füüsilised moraalid. See isiksus muidu ei suutnud vastu panna neile tegelikele ahvatlustele, mis tema eluteele ilmusid. Ta teadis neist ja tegi koodeksi endale, aga samas soovis, et ka teised käituvad tema kontrolliva mooraalse käitumise järgi. Edasi hakkas juba iga inimene otsima sellest väljapääsu, luues pidevalt uusi teadlike tõkendeid siia ellu. Nii ilmusidki meile tõkendid, mis hiljem muutusid seadusteks ja kohustuuslikuks kõigile. Selline tegvus jätkub, jällegi keegi loob piirangu. Me oleme ise moodustanud vaimse kinnise ruumi oma eludele. Sellest ka need lõpmatud uued haigused, tulles õpetama elu muutusi..

 

 ***

 

ELU EI MÕISTA… /7august/

 

Elu ei mõista elutute tegevuste mõistet. Üheks neist on ohjeldamatud tablettide kuhjad, mis mõttemaailma ei mõju. Mõttemaailma mõjutab tegevus, mis toob hea südamliku naeratuse kehale. Nagu valgus, mis koos päikesetõusuga siia maailma ilmub. Alustab heade valguskiirtega ja õhtul lahkudes annab töö üle pimedale poolele, mis muudab selle päeva teod algseks energiaks.

Alustaks enda puhastusega ja valguse vastu võtmisega sama moodi – oleks juba palju lihtsam ja kergem. Ja kui õpime rohkem lihtsaid tõdemusi looma. Lihtsaid lauseid kasutama. Mitte kasutama erinevaid raskeid mõttefraase jne. Elame ju tänase päeva lummuses ja veel tähtsam selle hetke nimel, kes meid praegu saadab! Vaadakem , kes on selles hetkes praegu…

 

 ***

PIKAD SELETUSED LIHTSATELE VASTUSTELE  /4.august/

Kuidas selgitada inimesele, et kõik see maailm on kergelt mõistetav ja tunnetatav? Eilegi nõustades inimest, kogesin seda vastuolu. Põhikahtlus inimesel oligi ühene: Ei või olla, et nii lihtsalt asjad toimivad ja on aru saadavalt muudetavad!

Mina tean lihtuse valemit ja ei oska luua rasket mõistet. Et muutuda võrrandite ja pikkade mõttetegurite virvarri ohvriks peab olema teatud andekust… Seda ma kogesin juba koolis, et minu jaoks võrrandid ja muu pikk seltus väsitas ja hullutas mu mõistust.

Ikka põhi küsimus: Miks nii pikalt vastuseni jõuda? Mina tahan lühidalt ja lihstalt. See oli ja on minu valik kooli hariduse suunast… Kuid ei ole kõigile ühte moodi ja ikka – mida segasemalt, seda kauem saan Sind oma mõjualas hoida – on praeguse hariduse põhiline suunakulg. Kas kahjuks? Ma ei tea. Kuid minu suhtes kindlasti. Kui tahate lihtsust samuti kogeda, ootan külla teid, mõttekaaslasi, oma arenevasse avatud maailma ülikooli. See tähendab sellist ülikooli, kus me saame vastuseid otse ilma vahendus tasuta. Selleks võiks kool teha taotluse universumi haridusjuhile, et ta annaks võimaluse tema ülikooli tudengiks saada. Mina oleks esimene üliõpilane, kes on olnud alati meeldivalt õpilase rollis. Sest see roll mulle meeldib. Inimesed oma kutsetega pakuvad ka seda mulle. Õnneks. Aitähh neile!

 

***

 

ELU TSITADELLIS, KUS DOMINEERIB MITMETASAPINNALINE ENERGIAMAAILM! /29.07/

 Väga llihtne meetod, kuidas hoida eemale ostmise hullusest. Tihti erinevatel seminaridel ilmuvad kohale rändkaupmehed. See on tore, kui tullakse abivaja juurde. Kuid abivajaid on nende hulgas võibolla 1-2% . Ülejäänud on uudistajad ja pealtkuulav publikum. Inimene poetab sõnumi ja soovib saada abi oma probleemidele. Rääkides seda hakkab kaupmees aru saama, et hetkel publikut palju, ja tõstes teadlikult hääletooni, hakkab pakkuma oma imetegevat pulbrit. Teine inimene, kes kõrval olles selles mõjualas kuulab ja mõtleb – mul ju ka sarnane süptom. Midagi tuttavat tuleb ette ja juba haakub selle jutustava energiaga. Siis juba tema huviline mõte on suunatud sellele tegevusele. Järgmine inimene, ilma diagnoosimata, määrab omale sarnased ilmingud. Seda nimetatakse liblika efektiks. Ja nüüd hakkab sumin ja selle energiaga tõuseb ardenaaliniline energia. Nüüd aga kaupmees ja tema käes olev tableti energia saavad omapoolse energia ja hakkabki tööle liblika efekt. Töötab eriti tuntud inimese sündroom (tema ju teab ja ei mõtle välja,siis ka tableti energia elavdub) suunavad koos oma energia sinna.

Rohkem polegi vaja enam…

Läks lahti ja see on esimesed 10 minutit hullunud sumin…ja pidev ostlus, kas vajaliku või mitte vajaliku mateeria järgi.
Sest suuremal osal inimesele hetkel kindlasti ei ole vaja neid pulbreid, aga kõik ju ostlevad, mina ka. Järjest suuremaks muutuvad topsid ja nende sisu pakutakse juba mitme pulbri kaupa.
Aga veel kavalamaks on muutunud grupp inimesi eriti Coralli klubi, kus käiakse juba külast külla suurema pundi kaupmeestega ja tehakse sellist ajupesu. Võetakse kaasa juba need tabletinarkomaanid, kes said abi hetkel oma füüsilistele probleemidele, aga jäävad sõltuvusse. Nüüd nemad on juba selle tableti kummardajad ja halavad seal oma õnnest jne.. Lisaks toimub totaalne hirmutamine ja hirmutamine – te olete kõik mustad ja täis mitmeid mürgiseid aineid! Nõus.  Aga ära siis paku tablette aga propageeri – söö vähem valesid toitaineid. Ka seda küll mainitakse, aga koheselt järgmine agent ütleb – Ma ju tean kuidas ajutist leevendust saada!


Veel hullem on, et otseselt valetatakse – see on looduslik. Kuidas saab olla masstoodang looduslik? Kust saab ühest kohast miljoneid koguseid pulbristatud tooraineid? Tegelikult tekib sama surnud ring. Kui aga mõistuses olev probleem jääb lahendamata, siis midagi ei aita. Haigused hakkavad ikka emotsionaalsest pingest.


 JAGAGE, INIMESED, SEDA KOHUTAVAT SÕNUMIT OMA LÄHEDASTELE, PALUN!

 

 
***

 

 

Kuidas saada looduslikke vitamiine? 28.07

 

Tulenevalt siin üles kerkinud toitumisharjumuste teemast, tekkis üks mõte jagada kõigile väike nipp, ülitõhus ja väärtuslik, mida ma ise kasutan juba aastaid. Ilmselt paljud mõtlevad talveperioodil vitamiinide peale, siis osa kindlasti kasutab ka preparaate. Ütlen kohe, et ma neid ei osta, mitte selle pärast et neid poleks vaja, vaid seetõttu, et need on suht kallid ja sisaldavad sageli lisaaineid. Pealegi, milleks kasutada vitamiinivajaduse rahuldamiseks tööstuslikke preparaate, kui selle vajaduse täidab suurepäraselt käepärane ja looduslik staff.

Ma olen tihti mõeldud ka ühele tõigale piiblist, kuidas said israeliidid kõrbes elada nelikümmend aastat? Kust kohast said nad oma vitamiinid? Siis ainus mõistlik selgitus võib peituda alljärgnevas. Nad kasutasid nisuteri. Ma tean, et piibel kirjutab, et naid toideti üleloomulikult; ent pole välistatud, et nad tarvitasid lisaks ka loomulikke toiduaineid ja üks neist oli kindlasti nisu. Kindlasti oli neil seda varutud kõrberännaku alguses ja seetõttu võis neil väga vabalt see toiduaine olla vahend, et rahuldada organismi vitamiini vajadus. Aga kuidas? Asi on väga lihtne.

Selleks, et nisust väärtuslik kätte saada, on vaja teras kutsuda esile idanemine, mis vajab väga vähe vahendeid. Selleks on vaja nisuteri ja pisut vett niisutamiseks ning aega. Tulemus saadakse viisil, kus nisu pestakse tolmust, immutatakse veega ja hoitakse märjana kuni ööpäev ja vitamiinipomm ongi valmis. Ei mingit kunsti. Asi on selles, et idanemisel tekib nisule idu esimese 12 tunni jooksul ja just kõige väärtuslikum on see idanenud nisu kahekümneneljandal tunnil. Siis on selles olemas kõik vitamiinid, mineraalid ja rauad jms mida inimese organism üldse vajab.

Ma olen igal aastal hankinud mõne taluniku käest nisuteri, kuivatatud (keemiliselt töötlemata!) ja kasutan neid ise ja neid söövad hea meelega ka lapsed, ilma et neist peaks valmistama mõne salati, või kördi jms. Nad on küllaltki maitsvad, ja päevaseks normiks piisab, kui inimene tarbib ära peotäie või paar idanenud nisu. Selle toime ja väärtus on ülisuur ja ülitõhus! Kuid peab meeles pidama, et neid ei saa säilitada pikemalt; kui poes müüakse mingeid idanenud tooteid, siis tegelikult pole neis sageli enam väärtust 24 tunni möödudes. See kehtib ka nisu kohta, seda tuleb tarbida ja saabki kasutada ainult järgmisel päeval, peale 24 tunni möödumist, sest ülejärgmisel päeval toimuvad muudatused ei ole enam kasulikud jpm.

Toimi nii:
– võta pool klaasi nisuteri (norm täiskasvanu kohta),
– puhasta sooja vee all, loputa korralikult;
– aseta märjad nisuterad taldrikule nii, et jääks õhuke kiht;
– vala taldrikule vett nii, et pool nisuteradest jääks välja;
– kata niiske riide või marliga,
– aseta taldrik köetud ruumi (mitte sahvri või külmikusse!),
– kontrolli mõne aja pärast, et teradel oleks piisavalt niiskust.

Kasuta 24 tunni pärast. Tarvita ära kõik, st ära midagi säilita! Valmista regulaarselt, üle päeviti või paar korda nädalas.

Head kasutamist!

 

***

 

Täna jällegi pidin kogema Coralli firma tooteid, kus propaganada käib organismi puhastusest erinevatest bakteritest jne… Aga need keemilised lisained tapavad kõik meie organismis. Tema ei tee vahet, oled sa hea või halb.

Mul tuleb sellega meelde see kuulus SEIFGARDI SEEP, mis ka pidi tapma kõik mittevajalikud  bakterid. Jah tappis nii, et tekkisid naistel naisorganite välja haavandid jne.. Ja teate kui suur purk seda tapjatablette on! Sa püha püss ja kõik peaks ära sööma! Tule taevas appi…

Inimesed, vaadake kui üks firma toob maale üle kahe-kolme toote, siis ei ole seal enam ökoloogist jalajälge, väike tootja saab seda ainult omale lubada. Ja teiseks kordan veel –

TOIDULISANDID ON ELLU KUTSUTUD SELLEKS, ET ÄRATADA ÜLES IMUUNSUS SÜTEEM. ANDA ÜKS KIIRE DOOS, ET ORGANISM ÄRKAKS JA HAKKAKS OTSIMA NEID PUUDULIKE AINEID TOIDUST…

Seda need toidulisandid tähendavadki. Kuid siin pakutakse samu toitaineid, mis keemilises toidus, aga ainult pulbristatud kujul. INIMESED TULGE PALUN MÕISTUSELE! Raiskate raha ja ei muud midagi. LISAKS JÄÄTE SÕLTUVUSSE NEIST, SEST ORGANISM MUUTUB LAISAKS,  EGA VIITSI ISE HAKATA SORTEERIMA TOIDUST VAJALIKKE AINEID.

Mõelge EESTIMAALASED, kas teil rahast kahju ei ole? Annetage see parem heategevuseks. Jagage seda üleskutset. Tegin pendliga analüüsi- inimene ei vajanud neid, tal olid vaimsed pinged jne. Aga surutakse neid tablette… Helistage mulle ja küsige, ma vaatan pendliga üle kui suur on kasutegur. Või kirjutage nende tablettide nimed paberile ja saadke mulle emailile. Aitan hea meelega ja mul on hea meel, kui üks tabletimüügivabrik vähem müüa saaks neid petukaupu. Eriti üllatab, et toredad vaimsed inimesed on ka selle tabletimaffia kätte sattunud…