Soovin teiega jagada väga huvitavat raamatut. Joe Navarro “Ohtlikud inimtüübid”. Raamat on huvitav, sest vürtsitatud põnevate näidetega, kerge lugeda. Väga õpetlik. Koosneb isiksustüüpide äärmiselt täpsest ülevaatest, tüüpide kontrollnimekirjadest*, kommentaaridest ja ka enda kaitsmisest ohtlikke inimtüüpide eest. Kriban siia natukene, lünklikult küll, saate aimu. Kui teie elus on teatud tüüpe (kamoon, kelle elus neid ei oleks!), lugege-õppige, targem on teada saada ja midagi ette võtta enesekaitseks, kui takkajärge teada või hädaldada. 
Lapsi võib keskkoolis ju sundida lugema Tammsaare teoseid, aga see raamat võiks seal kõrval olla küll kohustusliku kirjandusena olemas, lapsed saaksid ellu kaasa rohkem eluõpet ja teavet, kui seda on lauses “Tee tööd ja näe vaeva…”
Tiina.
 
 
 
OHTLIKUD INIMTÜÜBID
 
*”Need kontrollnimekirjad ei ole ainult selleks, et aidata teil anda hinnangut  inimestele, kes teile muret valmistavad, nende eesmärk on ka harimine. Need on justkui meeldetuletused selle kohta, kuidas niisugused inimesed manipuleerivad, emotsioonidel mängivad, teiste inimeste tahtmata nende ellu trügivad, kaasinimesi kehaliselt või vaimselt väärkohtlevad jne. Isegi siis, kui te seda raamatut teist korda tervenisti läbi ei loe, vaadake aegajalt vähemalt läbi ohtlikke isiksustüüpide kontrollnimekirjad, et meelde tuletada: need on inimesed, keda te soovite vältida ja seda teatud kindlatel põhjustel.”
 
 

KUIDAS TEKKIS NELJAST OHTLIKUST ISIKSUSETÜÜBIST KOOSNEV LIIGITUS

 

Töötades FBI-s kurjategijateprofiilianalüüsi spetsialistina, hakkasid meie tähelepanuväljas olevate inimeste puhul välja joonistuma teatavad isiksusetüübid.
… Ma õppisin enda kogemustest ja teiste antud juhistest, et on olemas teatud isikud, kes käituvad alati vastikult, kes petavad ja manipuleerivad, tunnevad mõnu teiste ärakasutamisest ja ei austa kaasinimesi ega seadusi.  Nad on emotsionaalses mõttes kurnavad, võivad olla julmad, kalgid ja allutada teisi oma tahtele. Ja nad kordavad neid käitumisviise ikka ja jälle, tundmata muret füüsilise vägivalla ja psühholoogilise hävingu pärast, mida see kaasinimeste jaoks kaasa toob. 
… Töö käigus on minuni jõudnud arusaamine, et ohtlikud isiksusetüübid võivad olla vägagi petlikud. Nende välimus ja käitumine võivad tunduda pealiskaudsel  vaatlusel üsna normaalsed.  Nad võivad olla isegi intelligentsed, huvitavad, sarmikad ja armastusväärsed. Kuid nad on alati ohtlikud. 
1995a kohtusin ma Kellyga. Ta oli tollal 30 aastane ja elas koos oma tütre ja abikaasaga Georgia osariigis. Ta on täitnud sõjaväes sekretäri kohuseid ja lahkunud teenistusest pärast seda, kui tema laitmatu teenistusaeg Saksamaal lõppes.
Kellyl oli iga kord minu jaoks varuks naeratus ja ta tervitas mind sooja kallistusega. Ta oli alati valmis minuga jagama seda vähest toitu, mis neil oli, ja ta jälgis alati, et magus jäätee minu klaasis otsa ei saaks. Ta jutustas mulle, milline oli tema elu Saksamaale teenima saadetud Aneerika sõdurina ja mis tunne oli lõunaosariikides vaeses peres üles kasvada. Ta oli vaimukas ja heatujuline, valmis mu küsimustele kiireid vastuseid andma.
Peaaegu aasta jooksul varustas ta minu FBI kolleege ja mind infoga , mida me kasutasime ühe kurjategija jälitamisel – ja see polnud mitte lihtsalt kurjategija, vaid Nõukogude bloki spioon. Terve aasta jooksul me juhindusime Kelly igast sõnast, me uurisime igat infokillukest, mida ta meiega jagas.
Kuid midagi oli valesti.
Mitte miski, mida Kelly meile rääkis, ei aidanud meid edasi ja meil läks tõe väljaselgitamiseks hulk aega. Lõpuks surusime Kelly faktidega nurka.  Alles siis saime aru, et ei olnud mitte ainuüksi valetanud, vaid ka kogu oma rahva ohtu seadnud. Tema oli inimene, kes, olles ise alles kahekümnendates aastates, oli külma sõja kõrgajal seadnud ohtu kogu Kesk-Euroopa, müües Nõukogude blokile detailseid sõjaplaane, mille ta oli välja trükkinud. 
Ta kannab praegu talle spioneerimise eest mõitstetud 25a pikkust vanglakaristust.
Sellistel inimestel ei ole mitte ainult isiksuslikke puudusi, vaid ka iseloomuvigu – see tähendab vajakajäämisi moraalis ja eetikas. Põhimõtteliselt ei saa te kunagi kindel olla ning nende käitumine toob alati kaasa hulga inimlikke kannatusi. 
Ajapikku hakkasin ma märkama, et enamiku probleemidest, mille tunnistajaks me olime, tekitasid nelja isiksusetüübi esindajad. Just nendele tüüpidele keskendubki käesolev raamat:
* nartsissistlik isiksus
* emotsionaalselt ebastabiilne isiksus
* paranoiline isiksus
* kiskjatüüp
 
….
 
TUNDEMÄRGID:
(Kirjutan välja vaid alljärgnevate peatükkide pealkirjad. Tiina )
 
 
NARTSISSISTLIK ISIKSUSETÜÜP
 
*Kogu maailm tiirleb ümber minu
*Hindab ennast üle, alavääristab teisi
*Enesekeskne
*Empaatia asemel ülbus ja enda paremaks pidamine
*Otsib kõverteid, väänab reegleid, läheb üle piiri
*Vajab kontrollitunnet
 
 
EMOTSIONAALSELT EBASTABIILNE ISIKSUSETÜÜP
 
*Ülitundlik
*Nõudlik ja pirtsakas, ei suuda piiri pidada
*Manipuleeriv
*Irratsionaalne. Kas kõik või mitte midagi -tüüpi mõtlemine
 
 
PARANOILINE ISIKSUSETÜÜP
 
*Ülimalt kahtlustav, hirmunud, salatsev
*Iseteadlik, vaidlushimuline, vihkamisaldis
*Haavumiste kollektsionäär, vimmakandja
 
 
KISKJATÜÜP
 
*Ei mingit empaatiat, kahetsust ega süümepiinu
*Külm, tundetu, kalkuleeriv, kontrolliv
*Palju kihusid, vähe kontrollivõimet, ei mingit järelemõtlemist
 
 
 
ÜKS ON HALB.
KAKS ON LAUSA HULL.
KOLM ON SURMAV.
Kombineeritud isiksusetüübid.
 
 
“Igal pool leidub vaenlasi, kuid mul on kõik vastused olemas!”: paranoiline+nartsissistlik
 
“Vaadake kõik, kuidas ma teen seda, mida tahan!”: nartsissist+kiskjatüüp
 
jne 
 
ning loe raamatust ise, mis saab siis, kui
KÕIK NELI ISIKSUST ÜHENDAVAD JÕUD.
 
 
***
 
Kui teil pole kontrollnimekirju, kuid te soovite kellegi kohta siiski kiiresti hinnagut anda, esitage endale järgmised 5 küsimust:
1. Kas ta mõjub mulle emotsionaalses mõttes negatiivselt?
2. Kas ta teeb midagi mõtlematut, ebaseaduslikku, ebaeetilist või ühiskondlike normidega kokkusobimatut?
3. Kas ta kasutab teisi inimesi ära ja manipuleerib nendega?
4. Kas ta teeb midagi ohtlikku?
5. Kas ta tegutseb impulsiivselt ilma enesekontrollita või kohese kasusaamise ootuses?
 
Mida rohkem jah-vastuseid saate, seda suurema tõenäoususega on teil kokkupuude inimesega, kellel esineb kombineeritult rohkem kui ühe ohtliku isiksusetüübi omadusi.
 
***
 
 
ÄRGE AINULT VAADAKE, VAID PANGE TÄHELE.
 
 
Nooruses käisin ma igal nädalavahetusel Miami rannas. Seal oli rohkesti Euroopa turiste, kelle väikesed lapsed käisid sageli paljalt ujumas, nii nagu sealmail kombeks. Ma nägin tihti läheduses üht tänavariietuses meest, kes tegi fotosid. Ma arvasin, et ta on professionaalne fotograaf, kuna tal oli terve komplekt objektiive. Tol ajal ei mõelnud ma sellest midagi erilist.  Mind huvitasid rohkem kaamerad, kuna need olid sellised, mida minu vanemad poleks saanud endale lubada. Mina nägin toona 11 aastasena  ainult fotograafi. Kuid ma ei osanud tähele panna aktiivselt tegutsevat pedofiili. 
Inimesed näevad, kuid nad ei pööra tähelepanu. Järgmine kord, kui olete avalikus kohas, vaadake ringi: inimesed on naelutanud oma pilgu nutitelefonide ekraanidele, olles sageli nii süvenenud, et põrkavad lausa teiste inimestega kokku, ja nende kõrvakuulmist summutavad kõrvaklapid. Raske on märgata varitsejat, kui te kõnnite oma auto juurde, silmad ekraani puurimas, meeled keskendunud telefonikõnele või muusika kõrvaklappides põhja keeratud. Vaadake, kui paljud inimesed niimoodi käituvad. Ja meie ümbruses luusivad kiskjad teavad seda.
 
 
KÕIGEPEALT TÄHTSAIM: TEGELIKKUS
 
Kui me oleme hädas mõne isikuga, antakse meile kõige sagedamini umbes sellist heatahtlikku nõu: püüa temaga ikka rääkida, püüa talle abi leida, üritage need asjad kuidagi koos läbi arutada, anna talle ometi veel üks võimalus.
Esiteks, nagu juba eelmisest peatükkides juttu oli, ei leia need inimesed ise, et nendega midagi valesti oleks. Seega vastatakse teie püüetele umbes järgmise reaktsiooniga:” Minul ei ole mingit probleemi, sinul on probleem!” või “Kes väitis, et minul on mingi probleem, minuga on kõik korras!” või “Sa ei tea ise ka, millest sa räägid!” või “Kellele sa rääkisid? Mida sa talle ütlesid?” Pidage meeles, et need inimesed on loomult kui ka isiksuselt väärastunud, seetõttu võivad nartsissistid teid  oma raevuga üle valada, kuna nad ise peavad end ju laitmatuks ja teie julgete väita vastupidist. Emotsionaalselt ebastabiilsed isikud suunavad oma vihapurske samuti teile,  kuna selline on lihtsalt selle tüübi loomus. Kiskjatüüp ei näe kindlasti endas ühtegi viga ja pelk vihje sellele, et ta võiks abi otsida, võib muuta nad vägivaldseks.  Seevastu paranoilisele isiksusele võib mõni selline vihje olla kinnituseks sellest, et te olete nende vaenlane, ja nad usaldavad teid veelgi vähem. Just sellepärast ma ütlengi, et soovitus otsida abi vaimse tervise spetsialistidelt on enamiku endaga puntras olevate inimeste puhul asjakohane, kuid ohtlike isiksusetüüpide esindajatega tuleb olla äärmiselt ettevaatlik.
 
 
USALDAGE OMA TUNDEID: MIS TUNDE SEE INIMENE TEIS TEKITAB?
 
Meil on olemas sisemine hoiatussüteem, mis annab märku, kui me oleme ohtu sattunud – aga ainult siis, kui me seda kuulame. Pange tähele, missuguse tunde teised inimesed meis tekitavad. See on põhilise tähtsusega kriteerium. Tunnetage oma füüsilisi reaktsioone: kõri on kinni nööritud, juuksed tõusevad püsti, iiveldus, ärevus, ebamäärane ebamugavustunne. Olge nende tunnete eest tänulik, kuna need on meie aju sõnumid meie kehale:”Ole ettevaatlik – see inimene võib olla ohtlik.”
 
 
ENDA KAITSMINE OHTLIKE ISIKSUSETÜÜPIDE EEST
 
Tõenäoliselt te teate seda lugu konna keetmisest. Kui te panete konna keevasse vette, siis hüppab ta sealt välja. Ent kui te panete ta leigesse vette ja tõstate temperatuuri vähehaaval, siis konn isegi ei tea, et ta keeb aegamisi surnuks.
Ma kirjutasin selle raamatu, et jagada teiega seda teavet, mida minu aastakümnetepikkused õppimis- ja koolituskogemused ning ohvritega vestlemine on mulle andnud. Ma tahtsin seda teiega jagada, sest ma tean, et teil ei ole võimalust läbida sellseid koolitusi ja samuti pole teil käepärast mõnda politseiohvitseri või vaimse tervise spetsialisti. kellelgi meist pole.
Ameerikas on tuhandeid infoliine, mille töötajad tegelevad kriisis ja enesetappu plaanivate inimestega, kuid pole ühtegi keskust, kuhu te saaksite helistada, kui teil on kahtlusi mõne ohtliku isiku suhtes. Samamoodi nagu me peame ise hoolitsema, et me ikka vaatame mõlemale poole , enne kui teed ületame. Ma ei taha, et te oleksite konn, kes arvab, et kõik on korras, ega taipa. et temperatuur tõuseb iga tunniga ühe kraadi võrra. 
 
Kui teile pakub huvi küsimus, miks ohtlikud isiksusetüübid on just sellised nagu nad on, siis ei ole see raamat teie jaoks. Ent kui te tahate teada, kuidas nad mõtlevad ja käituvad, kui te tahate kaitsta ennast, oma sõpru, sugulasi või ettevõtet, siis on see raamat sobiv koht alustamiseks.